Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη διαφορά του ενός πόντου και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου πήρε το κύπελλο ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας, κερδίζοντας στον τελικό της διοργάνωσης με 63-62 τον GFSC Phoenix MJ Basket Plus. Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ετινόσα Ερεβντεναγιέ που πέτυχε 25 πόντους, 4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο τρίποντα στο πρώτο λεπτό. Πρώτο από τον Ερεβντεναγιέ για τον Διγενή Μόρφου και έπειτα από τον Τίγκα για τον GFSC Phoenix MJ Basket Plus (3-3). Ο Διγενής στο 9′ είχε διαφορά οκτώ πόντων (19-11) μετά το νέο τρόποντο του Ερεβντεναγιέ, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με διαφορά έξι πόντων (22-16).

Η ομάδα της Μόρφου πέτυχε τρεις πόντους περισσότερους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ως εκ τούτου άνοιξε την ψαλίδα του σκορ κατά τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-27).

Στο 25′ ο Phoenix με τρίποντο από τον Τάλλαρη πλησίασε στον ένα πόντο (39-38), ενώ στο 26′ με τρίποντο του Μακρυγιάννη ισοφάρισε σε 41-41. Ακολούθησε σερί επτά πόντων από τον Διγενή για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 48-41.

Στο 32′ με καλάθι του Χριστοδουλίδη ο Διγενής είχε προβάδισμα έξι πόντων (50-44), με τον Phoenix να ισοφαρίζει σε 50-50 κι έπειτα με βολή του Τάλλαρη να μπαίνει μπροστά (50-51) στο 35′. Από εκεί και πέρα, το σκορ εναλλασσόταν, με τον Διγενή να παίρνει τελικά τη νίκη 63-62 με το τελευταίο καλάθι να πετυχαίνει ο Ερεβντεναγιέ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 36-27, 48-41, 63-62

Διγενής Ακρίτας Μόρφου (Κώστας Εγγλέζου)

Οικονομίδης 15, Θωμά 10 (2), Χριστοδουλίδης 10, Γρουτίδης, Ερεβντεναγιέ 25 (4), Κυριάκου 1, Μιραλλάης, Αλεξανδρίδης, Μελετίου 2

GFSC Phoenix MJ Basket Plus (Δημήτρης Πέρδικος)

Σοφοκλέους 8 (1), Ξενοφώντος 6, Τίγκας 16 (2), Κυριάκου 6 (1), Γιάλλουρος 2, Ραντοσλαβόβ, Μακρυγιάννης 8 (2), Αθανασιάδης, Τάλλαρη 14 (3), Χεϊνταριτορκαμανί 2, Κολτσιδάς