Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με ανατροπή (3-1) τη Σεντ Ετιέν.
Ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να φτάσει συνολικά τα 156 με τη φανέλα των πρωτευουσιάνων, πιάνοντας τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.
Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από τους «στεφανουά», οι οποίοι αιφνιδίασαν τους Παριζιάνους, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπουάνγκα στο 16’, ενώ νωρίτερα είχαν κι άλλες ευκαιρίες να προηγηθούν. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Παρί έγινε πολύ πιεστική και κατέφερε να ισοφαρίσει με τον Εμπαπέ στο 42’, ύστερα από ασίστ του Μέσι, με το 1-1 να μένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Αργεντινό να γίνεται ξανά… σερβιτόρος για τον Γάλλο επιθετικό, για το προβάδισμα στο 47ο λεπτό. Όμως, η… καταιγίδα της Παρί συνεχίστηκε, με τον Εμπαπέ να γίνεται αυτή τη φορά δημιουργός και τον Ντανίλο να κάνει το 3-1 με κεφαλιά στο 52’. Οι παίκτες του Ποτσετίνο εξακολουθούσαν να κάνουν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Νεϊμάρ να είχε και δοκάρι στο 79’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το σκορ έμεινε μέχρι τη λήξη.
Με τη νίκη αυτή, οι πρωτοπόροι Παριζιάνοι εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της δεύτερης Νις και αύξησαν τη διαφορά τους στους έξι βαθμούς (62β.). Από την άλλη, οι «στεφανουά» έμειναν στους 22 βαθμούς, μόλις έναν παραπάνω από την «επικίνδυνη ζώνη».