Την τρίτη νίκη της στη φετινή LaLiga πανηγύρισε η Λεβάντε, η οποία επικράτησε με 3-0 της Έλτσε και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.
Ολοζώντανη στη μάχη της παραμονής παραμένει η Λεβάντε, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 3-0 εντός έδρας της Έλτσε και μείωσε στους έξι τη βαθμολογική της διαφορά από τη… σωτηρία.
Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αργό ρυθμό και ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η Λεβάντε ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο 37′, όταν ο 34χρονος Μοράλες, ο οποίος απόψε συμπλήρωσε 300 συμμετοχές με τη φανέλα της ομάδας του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.
Αποφασισμένοι να πάρουν το τρίποντο της νίκης και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 67′, μετά από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων τους και εύστοχο πλασέ του Ντε Φρούτος, ενώ στο 73′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γκουμπάου της Έλτσε. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90ό λεπτό ο Μελέρο, μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Γκόμες.
Έτσι, η Λεβάντε παρέμεινε αήττητη για τρίτη διαδοχική αγωνιστική στην ισπανική LaLiga, δείχνοντας πως έχει ακόμα «σφυγμό» στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.