Το βράδυ της Πέμπτης 24 Φεβρουαρίου, στη Zalgirio Arena, η τελευταία ομάδα της EuroLeague υποδέχθηκε τη δεύτερη. Η τεράστια διαφορά των δύο στην κατάταξη δεν φάνηκε πάντως στο παρκέ, με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να συνθλίβει τη “Βασίλισσα” και να παίρνει εμφατική νίκη (68-47), για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις επέβαλε χαμηλό ρυθμό στο παιχνίδι ήδη από τα πρώτα λεπτά, γεγονός που αποδείχθηκε άλυτο πρόβλημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δυσκολεύονταν πολύ να βρουν ελεύθερα σουτ, έχοντας 4/12 εντός παιδιάς και 6 λάθη για το -10 (18-8) του 9ου λεπτού. Όσο ο προπονητής της “Βασίλισσας” δοκίμαζε πράγματα, ελπίζοντας σε ανατροπή, τόσο η Ζάλγκιρις ένιωθε πιο δυνατή. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς μπορεί μεν να αντιμετώπιζε προβλήματα στο περιφερειακό σουτ (1/10 τρίποντα), πλην όμως έκλεισε το πρώτο ούσα στο +9 (38-29).

Παρά τη διακοπή του ημιχρόνου και τη δυνατότητα για ανασυγκρότηση και προπονητικές οδηγίες, η Ρεάλ Μαδρίτης εμφανίστηκε το ίδιο -και χειρότερη- στο δεύτερο μέρος. Η Ζάλγκιρις δεν άφησε τίποτα στην τύχη, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει υπέρ των πρασίνων, για να φτάσει μέχρι το +19 (58-39) στα έξι λεπτά για το τέλος.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, δεδομένης της απογοητευτικής εικόνας που είχε η Ρεάλ Μαδρίτης στη Zalgirio Arena. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και έφτιαξαν την ψυχολογία τους εν όψει της συνέχειας της διοργάνωσης, κάνοντας παράλληλα ένα πολύ καλό δώρο στην Μπαρτσελόνα, που είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά της regular season.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς – Νίκολιτς – Ντραγκόγεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 38-29, 49-37, 68-47.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ (0/4 σουτ), Λεκαβίτσιους 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Νίμπο 10 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 2, Στρέλνιεκς 6, Κάβανο 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκιφάι 4 (2/8 σουτ), Λοβέρν 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 15 (2).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος (0/7 σουτ), Νούνιεθ, Ράντολφ, Αμπάλδε 3, Χάνγκα 2, Ντεκ 4, Πουαριέ 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), Ταβάρες 12 (10 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (0/4 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 3 (1/7 σουτ), Τόμπκινς 7 (1), Τέιλορ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 21/45 δίποντα, 4/20 τριποντα, 14/17 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 20/46 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις έχει διαβολοβδομάδα μπροστά της αφού θα παίξει αρχικά το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ (1/3) κι εν συνεχεία αυτό με την Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes Benz Arena (3/3) για την 28η αγωνιστική. Από την πλευρά της, η Ρεάλ Μαδρίτης δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4/3).