Η Μαρσέιγ είδε τη Νις να πλησιάζει έπειτα από τη νίκη της την Παρασκευή και είχε την ευκαιρία να επαναφέρει την απόσταση στους τέσσερις βαθμούς, αν έκανε το χρέος της απέναντι στην Κλερμόν. Φευ. Η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν έκανε την έκπληξη, έφυγε με νίκη 2-0 από το «Βελοντρόμ» για την 25η αγωνιστική και έβαλε φωτιά στη μάχη τόσο για τη 2η θέση όσο και για την αποφυγή του υποβιβασμού από τη Ligue 1.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με τον Μοχαμέντ Εμπαγιό. Οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, όμως ήταν αρκετά επιπόλαιοι και άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Αργεντινός τεχνικός δεν αξιοποίησε τους παίκτες που είχε στον πάγκο, επιμένοντας για αρκετή ώρα στους βασικούς με εξαίρεση την είσοδο του Μπαμπά Ντιένγκ στο 63′. Στο 84ο λεπτό, μια αλλαγή του Γκαστιέν, ο Τζιμ Αλεβίνα, διπλασίασε τα τέρματα της Κλερμόν, η οποία είχε και τετ α τετ στις καθυστερήσεις για να μεγαλώσει το δείκτη του σκορ.