Η Βιγιαρεάλ συνεχίζει την ανάκαμψή της έπειτα από μια κακή εκκίνηση στη σεζόν και βρίσκεται ξανά σε τροχιά Champions League. Μάλιστα, πάτησε για λίγο και στην 4η θέση της La Liga έπειτα από την 25η αγωνιστική και τη νίκη της με 4-1 επί της Γρανάδα, αν και με παιχνίδια περισσότερα από τους ανταγωνιστές της.
Πρωταγωνιστής της συνάντησης στο “Λος Κάρμενες” ήταν ο Αρνό Ντανζουμά, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ. Ο Ολλανδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 35′ με πέναλτι, σκόραρε τέσσερα λεπτά αργότερα για το 2-0 και στο 81′ πέτυχε γκολ ξανά από τη βούλα. Το τρίτο πέναλτι που καταλογίστηκε στο παιχνίδι ήταν για τους γηπεδούχους στο 61′, με τον Λουίς Μίγια να δίνει προσωρινά ελπίδες στην ομάδα του, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μόι Γκόμεθ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.