Η Giovani ΕΝΠ πήρε την εντός έδρας νίκη με στον αγώνα με την Πετρολίνα ΑΕΚ, με κορυφαίο παίκτη τον Ντεάντρε Ντίκσον που πέτυχε 28 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Το πρώτο καλάθι στον αγώνα πέτυχε η Ένωση για το 2-0 στο πρώτο λεπτό και η ΑΕΚ απάντησε στο 2’ με τρίποντο του Σιζόπουλου για το 3-2. Με τη συμπλήρωση των τριών λεπτών οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 5-2, ενώ οι γηπεδούχοι γύρισαν το σκορ σε 8-7 στο 8’ και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι «βυσσινί» μπήκαν καλύτερα στο παρκέ ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 στο 13’ για το 17-9. Η ομάδα της Λάρνακας μείωσε στο 16’ με τη βολή του Σνάιντερ (19-16), όμως η ΕΝΠ έφτασε στο +10 το 19’ με 27-17 και το ημίχρονο να λήγει με 29-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε στο 24’ σε 34-30, ενώ το λεϊ απ του Παντελή στο 25’ έκανε το 37-35. Η ομάδα του Παραλιμνίου ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε 45-37 στο 28’ με τον Ντίκσον να ευστοχεί σε βολές, όμως στο 29’ ο Σιζόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 46-45. Οι «κιτρινοπράσινοι» δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε με σκορ 51-48.

Στην τελευταία περίοδο στο 32’ ο Παντελή με λεϊ απ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 52-51, όμως άμεση ήταν η απάντηση της Ένωσης με τον Ζαντή να κάνει το 54-52 με τρίποντο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τον Ντίκσον να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 στο 38’ με 64-59. Η διαφορά μεγάλωσε και οι βολές του Μακλέλαν στο 39’ έκαναν το 68-60, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Κορωνίδης πέτυχε τρίποντο μειώνοντας σε 69-68. Δώδεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Χατζηκώστας ευστόχησε σε βολές για το 71-68 με την Ένωση να παίρνει τη νίκη με 73-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-9, 29-19, 51-48, 73-69