Μέσα σε 45 λεπτά στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε ένα ματς γεμάτο από ένταση και πάθος που διεξάγεται υπό βροχή, Πάφος FC και Ανόρθωση πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.
Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 11′ με τον Ντέλετιτς με την Πάφο FC να ισοφαρίζει στο 19′ από την άσπρη βούλα και τον Βαλακάρι, σε μία απόφαση που θα συζητηθεί από τον Μενέλαο Αντωνίου (Διαβάστε ΕΔΩ).
Δύο λεπτά αργότερα ο Φινλανδός μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων αποβλήθηκε ορθά για χτύπημα πάνω στον Βερχόβετς.
Η Ανόρθωση έψαξε το δεύτερο γκολ στη συνέχεια, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα όμως δεν βρήκαν στόχο οι τελικές των Ουάρντα και Κορέια με το β’ ημίχρονο να αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον. Οι τελικές στο α’ ημίχρονο είναι στο 4-5 (από τρεις στον στόχο) και η κατοχή στο 48-52%.