Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στη Ζενίτ (85-64), παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague. Οι γηπεδούχοι πήραν πολλά από πολλούς, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (6/25) -στοιχείο που τους έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά.

Ο αγώνας

Ο υψηλός ρυθμός που είχε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά δεν ήταν πρόβλημα για τη Ζενίτ, η οποία εκμεταλλεύτηκε το “χέρι” του Τζόρνταν Λόιντ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 6′ (11-13), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο αφού η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πιο συνεπής από τη Ζενίτ στο τρίποντο (3/5 έναντι 2/7).

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι επένδυαν όλο και περισσότερο στο πικ εν ρολ, με τον Βενσάν Πουαριέ να κυριαρχεί και να καρφώνει μπάλες σε διαδοχικές φάσεις. Δεδομένου μάλιστα ότι οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έχαναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο (είχαν 3/15 στο ημίχρονο), το +9 (45-36) της “Βασίλισσας” στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν απολύτως φυσιολογικό.

Τα χαμένα ρωσικά περιφερειακά σουτ συνεχίστηκαν με αμείωτη ένταση στο δεύτερο μέρος, ενόσω η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιρνε πράγματα από τους ψηλού της. Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με τον Σέρχιο Γιουλ έβαλαν αυτά που έπρεπε και κάπως έτσι η διαφορά πήρα την ανιούσα. Απότομα μάλιστα, αν σκεφτεί κανείς πως το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +18 (69-51) για τη “Βασίλισσα”.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, δεδομένου πως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις δυνάμεις να επιστρέψουν. Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στην τελική επικράτηση και διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης, την ώρα που η Ζενίτ έβλεπε τις ομάδες που βρίσκονται πίσω της, να πλησιάζουν επικίνδυνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Κορομηλάς – Καρντούμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 9 (3/4 τρίποντα), Ερτέλ 6 (0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρούντι 8 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αμπάλδε 6 (5 ριμπάουντ), Αλοθέν, Πουαριέ 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταβάρες 8 (4 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμπκινς 12 (2).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ (0/4 σουτ, 1 ασίστ), Λόιντ 14 (2), Καράσεφ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλάγκιν 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαρόν 6 (2/6 τρίποντα), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 21 (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Μίκι 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 22/33 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 8/8 βολές, 30 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 4 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 18/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει διαβολοβδομάδα αφού αντιμετωπίζει αρχικά τη Φενέρμπαχτσε (8/2, εξ αναβολής) στην Κωνσταντινούπολη κι εν συνεχεία επιστρέφει στο WiZink Center για να παίξει με την Μπαρτσελόνα (11/2). Από την άλλη, η Ζενίτ κοντράρεται εκτός έδρας με την Άλμπα Βερολίνου (10/2).