Με ανατροπή πήρε το τρίποντο απέναντι στο ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή 04 Φεβρουαρίου 2022 η Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 114’ και εξασφάλισε την 6η θέση. Οι «βυσσινί» στο Γήπεδό τους πήραν την ρεβάνς για την ήττα που δέχθηκαν στο Λευκόθεο την 6η αγωνιστική.

Η Ένωση με τον TGaliberti στον πάγκο τους κτίζουν ένα καλό σερί στο Παραλίμνι. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε και έδειξε ικανό για νέο τρίποντο εκτός έδρας, αλλά δεν τα κατάφερε και περιορίζεται με τη λήξη της κανονικής περιόδου στην 7η θέση.

Το ΑΠΟΕΛ με «συνταγή» Δερύνειας με δυο ξένους και τον Παναγίδη  πασαδόρο προηγήθηκε 01-04.Η Ένωση  όμως ισοφάρισε 06-06. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν σε ένα σετ – ντέρμπι 11-11 με το ΑΠΟΕΛ να ξεφεύγει 12-17. Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλύτεροι ξέφυγαν 14-20  και  16-23  και κέρδισαν 16-25 σε 27’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα και το δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά με +2 03-05. Παρά την πίεση της Ένωσης το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα έστω και στον πόντο 07-08. Η Ε.Ν.Π. όμως ισοφάρισε 09-09. Το ΑΠΟΕΛ όμως όπως και στο πρώτο σετ ξέφυγε με +3 11-14, αλλά η Ένωση με μικρό σερί 04-00 προηγήθηκε 16-14.  Οι «βυσσινί» αύξησαν το προβάδισμά τους στους τρεις πόντους 18-15, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο  21-20  σε ένα σετ με πολύ λεπτές ισορροπίες. κόουτς του ΑΠΟΕΛ πέρασε το βασικό πασαδόρο της ομάδας Janis Jansons στο παρκέ αλλά η Ένωση με σερί 04-01 πήρε το σετ με 25-21 σε 28’ και ισοφάρισε 1-1.

To τρίτο σετ ήταν ισοδύναμο στα αρχικά στάδια, άνκαι η Ε.Ν.Π. είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα 04-03. Το ΑΠΟΕΛ όμως προηγήθηκε 06-08, αλλά η Ε.Ν.Π. βρέθηκε μπροστά με 12-10 με το σετ να αποκτά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.  Το ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα 14-16, όμως η Ένωση ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα 17-16. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως βρήκαν ξανά τον τρόπο να προηγηθούν 18-20 σε καθοριστικό σημείο του σετ, ενώ αύξησαν σε 19-22..Η Ε.Ν.Π. μείωσε στον πόντο 22-23 με τις δυο ομάδες  να λύνουν τις διαφορές τους στους έξτρα πόντους  με την ομάδα του Galiberti να επικρατεί 27-25 σε 31’ και να προηγείται με 2-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με δυο πόντους στο τέταρτο σετ 02-04 με τα δεδομένα να μην αλλάζουν σε σχέση με τα προηγούμενα τρία σετ, αφού οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά και εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία.  Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 10-08 και αύξησε στους τέσσερις  17-13. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 19-18 με την Ένωση να κτίζει διαφορές ασφαλείας 3 πόντων επικρατώντας τελικά 25-21 σε 28’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: (16-25, 25-21, 27-25, 25-21)

Ε.Ν.Π.(Τ.GALIBERTI):Μαρούλης, Σαββίδης, Costa, Παπανδρέου, Coutinho, Ιακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Καρκίδης.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Παναγίδης, Vanags, Πέτρου, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς, Dodic – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Jansons,Κυπριανού.