Με μια γκολάρα του Βίλιμ Ποσίνκοβιτς η Αλκή επικράτησε 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της β’ κατηγορίας, ανέβηκε στην κορυφή και περιμένει.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Η Ομόνοια Αραδίππου ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο, η Αλκή ανέβηκε στην επανάληψη, κατάφερε να σκοράρει στο 59ο λεπτό με τον Κροάτη επιθετικό και έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για την επιστροφή στην α’ κατηγορία.

ΑΛΚΗ (Ν.Τούτιτς): Ταουντούλ, Φοινίρης, Αβραάμ (80′ Μιχαήλ), Φαντάιρο, Σακέτι, Καστάνας, Ακόστα (87′ Λίλλης), Φιλίππου (15′ Θεοδώρου) (80′ Χαραλάμπους), Θεοχάρους, Ποσίνκοβιτς, Φιάκας
Στον πάγκο: Πάμπου, Χαραλάμπους,  Κότρι, Σβεντ,  Ιωακείμ, Μούχλη, Κόζα, Θεοδώρου, Ραουνάς.

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ. (Αιμ.Τέκκης): Σακκάς, Αλαμπρίτης (86′ Ηροδότου), Νέτο, Μάγκανιτς (66′ Ανενέ), Τσιάμης, Σιήκκης, Πιεράτσι, Βρόντης, Λόπες (70′ Κουμπαρής), Λεονάρντο, Σισοκό
Στον πάγκο:  Χατζηγαβριήλ, Μυτίδης, Παναγή, Αντωνίου, Μοδέστου,  Αρκαδίου, Λότσι, Χρυσοστόμου,  Ιβάνοφ

Η εξέλιξη της αναμέτρησης…
5′ Απειλεί η Ομόνοια Αραδίπππυ. Ο Σιήκκης βρέθηκε σε θέση βολής, έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Θεοχάρους έβαλε το κεφάλι και απέκρουσε σε κόρνερ.
7′ Απαντά στις ευκαιρίες η Αλκή. Ο Φιάκας από καλή θέση μέσα αριστερά στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά ο Σιήκκης έπεσε με αυτοθυσία και απέκρουσε κόρνερ.
15′ Αλλαγή για την Αλκή. Στην θέση του Φιλίππου πέρασε ο Θεοδώρου.
19′ Σουτ του Αλαμπρίτη απέκρουσε ο Ταουντούλ.
22′ Ωραία κίνηση και σουτ του Φαντάιρο, η μπάλα έφυγε έξω.
45+3′ Ο Ποσίνκοβιτς από κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Σακκάς απέκρουσε σε κόρνερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου
59′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Αλκή. Μετά από φάση στην περιοχή της Ομόνοιας Αραδίππου ο Ποσίνκοβιτς κατέβασε ωραία την μπάλα και με ανάποδο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

70′ Το σουτ του Σακέτι σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.
84′ Καλό σουτ του Φοινίρη εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.