Δύο ομάδες που θέλουν να κάνουν πρωταθλητισμό, δύο ομάδες που δεν βρίσκονται στην καλύτερη κατάστασή τους, δύο αντίπαλοι που το βράδυ της Τετάρτης (2/2) πάλεψαν με νύχια και με δόντια στη Μόσχα για την 24η αγωνιστική της EuroLeague. ΤΣΣΚΑ και Αναντολού Εφές είχαν και βαθμολογικό κίνητρο και εγωισμό, με τον Ντάνιελ Χάκετ να κάνει πράγματα και θαύματα, αλλά τους Τούρκους να επιβιώνουν στην παράταση και να παίρνουν την νίκη με 99-97.

Στο 11-11 η Αναντολού Εφές που κάνει τεράστια προσπάθεια για την οκτάδα (7-3 εντός και 4-8 εκτός έδρας), στο 13-9 η ΤΣΣΚΑ (7-4 εντός και 6-5 εκτός) που δεν είχε τον ασθενή Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της, καθοδηγήθηκε από τον Ανδρέα Πιστιόλη, αλλά δεν βρήκε μία άμυνα, ένα σουτ, μία δημιουργία για να πάρει την νίκη.

Ο αγώνας

Συγκλονιστικό ήταν το ξεκίνημα της Εφές, που έβαλε πέντε τρίποντα για το +13 (8-21) στο έβδομο λεπτό, πριν η ΤΣΣΚΑ ισορροπήσει το ματς και περάσει και μπροστά (28-27) με καλάθι του Κλάιμπερν στο 13′ και τρίποντο του Μπολόμποι στην επόμενη φάση. Αυτό το επί μέρους 23-6 των Ρώσων ήταν εντυπωσιακό, όμως ο Λάρκιν ήταν εκείνος που έκρινε το αποτέλεσμα του πρώτου εικοσαλέπτου (41-44) καθώς έφτασε τους 19 πόντους (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή) με την ομάδα του στα 9/17 σουτ από την περιφέρεια απέναντι στα 5/14 των γηπεδούχων.

Κι επειδή αυτό ήταν το ματς των ξεσπασμάτων, η ΤΣΣΚΑ έκανε άλλο ένα στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Έτρεξε ένα απίθανο σερί 18-0 για το 59-44, με τον Χάκετ σε απίθανη κατάσταση, για να επιβιώσει η Αναντολού και με ένα δικό της επικό 5-21 να περάσει ξανά μπροστά με έναν, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ροντέο, με τον Κλάιμπερν να βάζει μεγάλο τρίποντο για τι 82-81 στο 38′, για να ακολουθήσουν βολές του Μίτσιτς (82-83 στο 1:38), άστοχα σουτ από Γκριγκόνις – Κλάιμπερν, βολή του Μορμάν για το 82-84 στα 27″ και τεράστιο τετράποντο του Χάκετ για το 86-84 στα 13″. Ο Μίτσιτς απάντησε με λέι-απ ισοφάρισης στα 0.8″ και στον χρόνο που έμενε ο Κλάιμπερν πήρε ψηλή πάσα κοντά στο καλάθι, αλλά βρήκε σίδερο.

Στην παράταση ο Λάρκιν έβαλε βολές για το 91-92, ο Αντόνοφ απάντησε με τρίποντο για το 94-92, ο Πλάις ισοφάρισε στο 1:21 και ο Μπομπουά έβαλε μεγάλο σουτ για το 94-97 στα 49″ από την έκτη ασίστ του Μίτσιτς. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο μείωσε στο 97-98, πριν δεχθεί αντιαθλητικό φάουλ ο Μορμάν, αστοχήσει σε δυο βολές, αλλά κρατήσει την κατοχή για την Εφές στα 2.1″. Ο Μπομπουά δεν αστόχησε από τη γραμμή στην πρώτη εκτέλεση, έχασε επίτηδες την δεύτερη βολή και το 97-99 έδωσε την νίκη στους Τούρκους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ρότσα, Πέρεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86 (κ.α.), 97-99

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 25η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (4/2 στις 19:00), ενώ η Αναντολού Εφές την Βιλερμπάν (4/2 στις 19:30).