Την 10η νίκη της σε 20 αγώνες της EuroLeague πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Τρίτης (1/2), καθώς επικράτησε με 85-76 της Βιλερμπάν στην Κωνσταντινούπολη. Με τους Νάντο ντε Κολό, Γιαν Βέσελι, Ντανίλο Μπάρτελ, Μάριαλ Σάγιοκ εκτός αγώνα, οι Τούρκοι πήραν χάρη στην κυριαρχία τους στη ρακέτα το αποτέλεσμα, για να παραμείνουν σε τροχιά οκτάδας και playoffs.
Ο Έλι Οκόμπο έκανε σπουδαία δουλειά για τους Γάλλους, ωστόσο πλην του Τσαρλς Καχούντι, δεν είχε άλλο στήριγμα για να διεκδικήσει η ομάδα του ένα σημαντικό διπλό. Η Βιλερμπάν έπεσε στο 9-14 και πλέον έχει απομακρυνθεί πολύ από την οκτάδα, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να έχει 10 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 19 λεπτά.

Ο αγώνας

Ανώτερη από το ξεκίνημα, η Φενέρμπαχτσε έκλεισε την πρώτη περίοδο με 7/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 5/6 βολές, πέντε ασίστ για ένα λάθος, την ώρα που ο Οκομπό (12 πόντοι) έπαιζε μόνος απέναντι σε όλους. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να έχουν το προβάδισμα, να μη μπορούν να ξεφύγουν, να μη μπορούν να περιορίσουν τον Οκομπό, αλλά και τους Γάλλους να μη βρίσκουν δεύτερο πόλο στην επίθεση έως το 47-41.
Το καλό διάστημα της Βιλερμπάν έγινε στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ένα επί μέρους 2-12 έβαλε τους Γάλλους μπροστά (53-49), με τους Τούρκους να απαντούν, να στέκονται στα πόδια τους και με τον Γκούντουριτς να σκοράρει διαδοχικά καλάθια να χτίζουν προβάδισμα επτά πόντων (73-66) στο 34′. Ήταν το σημείο που έκρινε τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να μη δίνουν άλλα δικαιώματα και να παίρνουν την δέκατη φετινή τους νίκη σε 20 αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Νίκολιτς, Ζαμόισκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 47-41, 64-63, 85-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 6 (1), Άκπιναρ 6 (1), Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς, Χένρι 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Πιερ 16 (4/7 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (1), Φλόιντ 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπούκερ 16 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Πολονάρα 1, Ντουβερίογλου 6

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκομπό 23 (6/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 12 (4/8 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καχούντι 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νάιτ 3, Γκιστ 6 (3/3 δίποντα), Φαλ 2, Οσετκόβσκι 3 (1), Στράζελ 1, Αντετοκούνμπο 10 (2/2 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 25/39 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 20/27 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 20/35 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/25 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 25η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι (3/2 στις 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα μείνει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές (4/2 στις 20:30).