Με γκολ των Χαμαντί και Ζάιρο η Πάφος FC έφυγε με σημαντικό διπλό από το Μακάρειο.
Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς χωρίς να εντυπωσιάσει και χωρίς να ήταν καλύτερη επικράτησε 2-0 της ΠΑΕΕΚ και έκανε το πιο σημαντικό (μέχρι το επόμενο) βήμα για μια θέση στην πρώτη 6άδα με το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Η Πάφος FC πέτυχε δύο γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα κόντρα στην μαχητική και πάλι ΠΑΕΕΚ και πήρε το παιχνίδι. Αρχικά σκόραρε με τον Χαμαντί στο 38ο λεπτό, ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε από τον Ζάιρο στο 68ο.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Ενόχ, Αριστοτέλους (80′ Χαραλάμπους), Μπάμπιτς (80′ Κωμοδίκης), Τίμερμανς (46′ Καπαρτής), Μιλτς (65′ Άντρις Νεοφύτου), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου
Στον πάγκο:
Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Ντίας, Βαρέλα,  Ανδρέας Νεοφύτου, , Παττίχης, Τσόσιτς

ΠΑΦΟΣ FC (Ντ.Μίλανιτς): Πέτρου, Κβίντα, Ζάιρο, Χέσταντ (65′ Αουρέλιο), Χαμαντί (84′ Φουρ), Βαλακάρι, Ταλίς, Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμεσακ.
Στον πάγκο: Θεοδούλου, Κώστα, Χότσκο,  Λέιτε, Φυλακτού, Μιχαήλ, , Ντράγκομιρ, Πάγιτς.

Έναρξη αγώνα…
9′ Χωρίς φάση το παιχνίδι. Παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της.
11′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Από κοντά ο Χέσταντ έκανε το πλασέ αλλά ο Πρόσεκ πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
15′ Καλό σουτ του Μπάμπιτς, απέκρουσε ο Πέτρου.
20′ Διπλή ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Πέτρου απέκρουσε το σουτ του Μπάμπιτς, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Ενόχ έφυγε έξω.
15′ Κεφαλιά του Δημητρίου, απέκρουσε ο Πέτρου.
38′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Ο Χαμαντί πήρε την πάσα από τον Βαλακάρι και ο Χαμαντί από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Το σουτ του Καπαρτή σταμάτησε στο δοκάρι.
Μπήκε πιο δυνατά η ΠΑΕΕΚ στην επανάληψη και επέβαλε τον ρυθμό της. Βάζει αρκετή πίεση στην ομάδα της Πάφος FC.
60′ Κίτρινη κάρτα στον Πάντσεον. Είναι η 3η στο πρωτάθλημα και χάνει ένα από τα παιχνίδια με Ανόρθωση και Εθνικό.
Διατέθηκαν στο παιχνίδι 130 εισιτήρια.
68′ ΓΚΟΛ. 0-2. ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΕΤΥΧΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ Η ΠΑΦΟΣ FC.
Ο Ζάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα της ΠΑΕΕΚ μετά από ασίστ του Πάντσεον, κατέβασε ωραία την μπάλα και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρόσεκ.
88′ Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, η κεφαλιά του Κωμοδίκη σταμάτησε στο δοκάρι.