Ο Αχιλλέας επικράτησε με 71-68 της Ομόνοιας, για τη 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, σε έναν συναρπαστικό αγώνα με ανατροπή. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής ο Γκέραλντ Μπράουν που πέτυχε 34 πόντους, 2 τρίποντα και 4 ασίστ.
Προβάδισμα με 5-2 πήρε η Ομόνοια επί του Αχιλλέα στο 3’, μετά τις εύστοχες βολές του Σμιθ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πηλεκούτας με το τρίποντο του ανέβασε τη διαφορά των «πρασίνων» σε 13-6, ενώ στο 7’ έφτασαν στο +9 (17-8). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 28-19.
Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά κάνοντας το 34-19 στο πρώτο δευτερόλεπτο του 14’, όμως ο Αχιλλέας επανήλθε στο 16’ μειώνοντας σε 34-26. Οι βολές του Μπράουν στο 17’ έκαναν το 36-30, ενώ η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε στον 1 πόντο με το τέλος του ημιχρόνου (40-39).
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Ομόνοια πέτυχε 11 σερί πόντους, για το 51-39, ενώ στο 29’ ο Αχιλλέας μείωσε σε 55-48 με τον Νάιλς. Εννέα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ου δεκαλέπτου οι βολές του Μύθιλλου έκαναν το 60-52.
Στην τελευταία περίοδο ο Αχιλλέας μείωσε σε 60-56 στο 33’ με τον Χάρβεϊ, και ο Τρετιακόβ πέτυχε τρίποντο για το 60-59 στο επόμενο λεπτό. Στο 35’ ο Μπράουν γύρισε το σκορ σε 63-62 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 37’ ο ίδιος ευστόχησε σε τρίποντο για το 68-63. Οι εύστοχες βολές του Φλουντ στο 38’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 68-68, όμως ο Αχιλλέας πήρε εκ νέου προβάδισμα με τη βολή του Μπράουν με 69-68. Ο Μπράουν ευστόχησε σε άλλες δύο βολές 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 71-68.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-28, 39-40, 52-60, 71-68
Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)
Μπράουν 34 (2), Γεωργακούδης 2, Βασιλείου 1, Χάρβεϊ 11 (1), Νάιλς 8, Τρετιακόβ 15 (3), Αγρότης, Ανθυμιάδης