Μετά από ένα μικρό διάλειμμα μερικών εβδομάδων, το βράδυ της Πέμπτης 27 Ιανουαρίου, η Μπαρτσελόνα ξαναθύμισε την ομάδα – φόβητρο του πρώτου τριμήνου. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξαν στα «κόκκινα» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πήραν μια εύκολη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν (84-71) για την 23η αγωνιστική της EuroLeague, υπό το βλέμμα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και βρέθηκε στο Palau Blaugrana.
Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τον απόλυτο έλεγχο και δεν προβληματίστηκαν σε κανένα σημείο του σαρανταλέπτου, επιστρέφοντας στις νίκες και τις πειστικές εμφανίσεις στη διοργάνωση. Όσο για τη γαλλική ομάδα; Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ήταν ακριβώς μια χαμένη ευκαιρία, αλλά όπως και να το κάνουμε, κάθε (νέα) ήττα περιορίζει ακόμη περισσότερο τις όποιες ελπίδες για είσοδο στην οκτάδα της regular season.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους φρόντισαν να “κόψουν τον αέρα” της Βιλερμπάν από νωρίς. Το +8 (10-2 στο 3′) των γηπεδούχων ήταν ένα πρώτο δείγμα, με τη Βιλερμπάν να ξεκινά με 1/6 σουτ και 1 λάθος, αδυνατώντας να βρει σταθερή απειλή. Μόλις τα κατάφερε (στο πρόσωπο του Γιουσουφά Φαλ), έδειξε πιο απειλητική, αλλά απέναντί της υπήρχε ένα σύνολο που απέδιδε εξαιρετικά. Το +11 (28-17) της πρώτης περιόδου για την Μπαρτσελόνα στηρίχθηκε στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (6/8 δίποντα και 4/8 τρίποντα) και τον Νίκολα Μίροτιτς.
Παρά τις όποιες προσπάθειες του Έλι Οκόμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν αδυνατούσε να αλλάξει την ιστορία της αναμέτρησης. Γρήγορα, το ισπανικό προβάδισμα έφτασε μέχρι το +17 (36-19 στο 15′) και διατηρήθηκε σε παρόμοια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα, που βρήκε την Μπαρτσελόνα στο +15 (45-30).
Αν υπήρχε μια ελπίδα ανάκαμψης για τη γαλλική ομάδα, χάθηκε πολύ γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ένταση που έβγαζε στην άμυνα η Μπαρτσελόνα σε συνδυασμό με τα πολύ καλά ποσοστά της, είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ακόμη περισσότερο. Ό,τι κι αν δοκίμαζε άλλωστε ο Τι Τζέι Πάρκερ, η ουσία δεν άλλαζε αφού απέναντί του υπήρχε ένα σύνολο που έβρισκε διαρκώς νέους πρωταγωνιστές.
Το +18 (68-50) του 30ού λεπτού ήρθε απλά για να επιβεβαιώσει τη γενικότερη άποψη πως η Μπαρτσελόνα δεν γινόταν να κινδυνεύσει. Όπως κι έγινε, αφού τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (84-59 στο 35′) και να φτάνουν εν τέλει σε μια εύκολη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Πατέρνικο – Τσίτσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Έξουμ 9 (1), Μαρτίνεθ (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 20 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 8 (4/4 δίποντα), Μίροτιτς 16 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νάτζι (4 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 17 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Τζόουνς 4 (0/3 τρίποντα), Καουντί 2, Λακόμπ 2 (1/4 σουτ), Νάιτ 8 (5 ριμπάουντ), Φαλ 20 (8/10 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 5 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Στραζέλ (0/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές).

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 23/36 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 25/40 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 12/16 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί, η Μπαρτσελόνα δίνει δύο σερί εντός έδρας παιχνίδια με Μπάγερν (1/2) και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (3/2), ενώ η Βιλερμπάν έχει δύο διαδοχικά παιχνίδια μακριά από το Astroballe, κόντρα σε Φενέρμπαχτσε (1/2) και Αναντολού Εφές (4/2).