Σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε ο Εθνικός.
Η ομάδα της Άχνας επικράτησε 3-1 της Δόξας στο Δασάκι και με το προβάδισμα αυτό έχει τον πρώτο λόγο ενόψει και της ρεβάνς.
Σε ολόκληρο το 90λεπτο η ομάδα του Μπαντία ήταν καλύτερη, πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη και μάλιστα με ένα σκορ που της επιτρέπει να βλέπει την 8άδα.
Στο 43ο λεπτό ο Μάριος Ηλία άνοιξε το σκορ για να… πάρει την σκυτάλη ο Μίχαλ Ντούρις,
Ο Σλοβάκος επιθετικός με κεφαλιά στο 52’ έκανε το 2-0 και με πέναλτι στο 56’ έκανε το 3-0.
Η Δόξα πίεσε στο φινάλε για ένα γκολ, έκλεισε τον Εθνικό στο δικό του μισό γήπεδο και κατάφερε να μειώσει στο σκορ με γκολ του Μπένι στο 83’.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ντ.Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία (90′ Ελουντού), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (77′ Καρασάουσκς), Χολ, Ντούρις
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Παπακωνσταντίνου, Ντόλεζαλ, Ιωάννου, Κυπριανού, Ταράσοβς, Σαββίδης, Κουμής,

ΔΟΞΑ (Η.Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Σαϊθ, Μπένι, Τιτζανί, Ολιβέιρα (58′ Μέσκα), Οικονομίδης (70′ Ασαμόα), Φασουλιώτης (58′ Κοβάσεβιτς), Τραϊτσέφσκι (81′ Αντάμοβιτς), Καραμανώλης, Κυριάκου, Σασί (70′ Εμπραλίτζε)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
5′ Προβολή από τον Κέβιν Ολιβέιρα, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας και την μάζεψε ο Χριστοδούλου.
11′ Καλό σουτ του Μάζουρεκ, σε ετοιμότητα ο Πρινιωτάκης μάζεψε την μπάλα.
13′ Φάουλ του Μάζουρεκ από δεξιά, ο Μάριος Ηλία έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Πρινιωτάκη.
18′ Απειλεί η Δόξα. Η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά πολύ ψηλά μετά από προσπάθεια του Ολιβέιρα, πήρε πορεία προς τα δίχτυα και ο Χριστοδούλου με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.
20′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό. Ωραία ενέργεια του Μάριου Ηλία από δεξιά, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο Χάρη Κυριάκου, έκανε την συρτή μπαλιά και ανενόχλητος ο Βοϊτκόφσκι από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα έξω.
22′ Νέα ευκαιρία τον Εθνικό. Ο Ντούρις πήρε την πάσα στην περιοχή της Δόξας, από θέση μέσα αριστερά έκανε το σουτ αλλά ο Πρινιωτάκης απέκρουσε σε κόρνερ.
28′ Κίτρινη κάρτα στον Τιτζανί για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.
33′ Κίτρινη κάρτα στον Κουντόμπιακ για φάουλ στον Σάσι.
37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Πηλέας έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
41′ Ωραία κίνηση και σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Πρινιωτάκη.
42′ Γύρισμα του Μάριου Ηλία, ο επερχόμενος Κωνσταντίνος Ηλία έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
43′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ. Ο Μάριος Ηλία βγήκε από δεξιά, με ωραία προσποίηση άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο Φασουλιώτη και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Πρινιωτάκη.

Τέλος α’ ημιχρόνου…
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49′ Σουτ του Φασουλώτη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.
52′ ΓΚΟΛ. 2-0. ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ. Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντούρις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η επαναληπτική προβολή δείχνει τον Ντούρις να τραβά τον Καραμανώλη αλλά το VAR δεν παρέμβηκε.

54′ Φώναξαν για πέναλτι από πλευράς Εθνικού για χέρι του Χάρη Κυριάκου αλλά ο Θωμάς Χατζηβασιλείου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο διαιτητής μετά από επικοινωνία με το VAR είδε την φάση ξανά και υπέδειξε πέναλτι για τον Εθνικό.
56′ ΓΚΟΛ. 3-0. Με πέναλτι ο Ντούρις έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα της Άχνας.

79′ Καλή ευκαιρία για την Δόξα. Το σουτ του Εμπραλίτζε σταμάτησε στο σώμα του Άδωνη.
80′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Από κοντά ο Ασαμόα έστειλε την μπάλα έξω.
83′ Τεράστια ευκαιρία για την Δόξα. Ο Κοβάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά από κοντά και ο Χριστοδούλου απέκρουσε εξ’ επαφής.
84′ ΓΚΟΛ. 3-1. Μειώνει η Δόξα με σουτ του Μπένι μέσα από την περιοχή.