Η «Μεγάλη Κυρία» απέδρασε το βράδυ της Δευτέρας  24 Ιανουαρίου 2022 από το «ΛΕΥΚΟΘΕΟ». Σε ένα αγώνα που όλα τα σετ κρίθηκαν στο τέλος,  η Ανόρθωσις κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών με 0-3 σετ σε 91’ και εδραιώθηκε στην 4η θέση με 18 βαθμούς.
Το ΑΠΟΕΛ για άλλο ένα ματς δεν μπόρεσε να πάρει το πάνω χέρι στα σετ που κρίνονται στο τέλος και δέχθηκε την 9η του ήττα μένοντας στους 05 βαθμούς.
Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι και προηγείται 10-07.Η Ανόρθωσις ανασυντάχθηκε και ισοφάρισε 14-14. To σετ ήταν συγκλονιστικό μέχρι το φινάλε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 18-18, 21-21, 23-23, αλλά την Ανόρθωση να παίρνει το ζητούμενο κερδίζοντας με 23-25 σε 30’ και να προηγείται 0-1 σετ.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο σετ με την Ανόρθωση να έχει ελαφρύ προβάδισμα 06-07. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν συνεχώς 13-13. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 19-17,αλλά η Ανόρθωσις βρήκε τρόπο να το «γυρίσει» με 19-20, ενώ αύξησε στο +2 20-22. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ «πίεσε» και μείωσε στον πόντο 22-23 και 23-24, όμως η Ανόρθωσις πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 23-25 σε 31’ αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 0-2 σετ
Η μορφή του ντέρμπι στο  τρίτο σετ δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν ξανά 05-05 με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 07-05, όμως η Ανόρθωσις ισοφάρισε σε 08-08 και προηγήθηκε στη συνέχεια 10-11. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 14-12, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 15-15. Το σετ κρίθηκε ξανά στο τέλος με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 20-22 και να κερδίζει σε 30’ 20-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 0-3 (23-25, 23-25, 20-25)
ΑΠΟΕΛ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Vanags, Dodic, Jansons, Στρουγκάρεβιτς , Πέτρου, Σκορδής – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Αντωνιάδης, Κυπριανού, Παναγίδης
AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): A. Xρυσοστόμου, Halanda, Pepic, Bjelica, Δημητρίου, Knezevic – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Ζηκάκης.