«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – Property Gallery  ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (19-25, 29-27, 25-17, 23-25, 08-15)

Ουδεμία ομάδα δεν είναι αήττητη πλέον στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, πρώτης του 2022, ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Ν. την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ».
Με αυτή τη σπουδαία νίκη έστω και δίποντη, οι «γαλάζιες» ανέβηκαν στους  24 βαθμούς και ελπίζει για τον τίτλο. Η Ολυμπιάδα δέχθηκε την πρώτη της ήττα και έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την 1η θέση τουλάχιστον στην ρέγκιουλαρ – σίζον.
Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός καθηλώνοντας τόσο τους θεατές, αλλά και τους τηλεθεατές που το παρακολούθησαν από την Cablenet Sports 3 ΗD.
O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε, η Ολυμπιάδα που ανέτρεψε, αλλά οι «Αμαζόνες» με νέα ανατροπή πήραν τη νίκη.
Πολύ ενδιαφέρον ήταν το ντέρμπι κορυφής . Ο Property Gallery Απόλλων αιφνιδίασε και προηγήθηκε 0-1 κερδίζοντας με 19-25 σε 23’.
Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό με τις πρωτοπόρες και τις «αμαζόνες» να παλεύουν πόντο- πόντο, αλλά την Ολυμπιάδα να κερδίζει 29-27 σε 35’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι 1-1.
Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 06-05. Σταδιακά η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 14-08 και τέλειωσε το σετ  επικρατώντας  25-17 σε 25’ και ανέτρεψε το σκορ στο ντέρμπι 2-1.
Η ομάδα της Ολυμπιάδας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στο +3 06-03. Ο Property Gallery Απόλλων βρήκε λύσεις  και μείωσε στο -1 09-08. Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το σετ με την Ολυμπιάδα να προηγείται 20-18. Η ομάδα της Νεάπολης διατηρούσε τα κεκτημένα  όταν είχε το προβάδισμα 23-21. O Property Gallery Απόλλων όμως έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο το σετ όταν με ανατροπή κέρδισε 23-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι κορυφής.
Οι Λεμεσιανές προηγήθηκαν με 04-06 στο πέμπτο σετ, ενώ παίζοντας καλύτερα ξέφυγε 06-11 δημιουργώντας όλες τις προϋποθέσεις για το διπλό. Οι «γαλάζιες» ξέφυγαν 07-13  και κέρδισαν τελικά με 08-15 σε 15’ εξασφαλίζοντας μια μεγάλη νίκη με 2-3 σετ.