Η Φιορεντίνα ασέλγησε στο «πτώμα» της Τζένοα (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)
ΔΙΕΘΝΗ

Όλα τριγύρω αλλάζουν και όλο τα ίδια μένουν για την Τζένοα. Οι «γκριφόνε» έδιωξαν και τον Αντρέι Σεβτσένκο αλλά και πάλι γνώρισαν βαριά ήττα με 6-0 στην έδρα της Φιορεντίνα και μένουν χωρίς νίκη από τις 12 Σεπτεμβρίου. Φουλάρουν για Ευρώπη οι «βιόλα», στην προτελευταία θέση η Τζένοα.

Στο 6’ μετά από σέντρα του Μποναβεντούρα, ο Μαλέχ έπιασε το σουτ αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο επόμενο λεπτό ο Πορτανόβα προσπάθησε να κρεμάσει τον Τεράτσιανο αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 10’ ο Σαπονάρα κέρδισε πέναλτι από τον Χεφτί, ο Βλάχοβιτς εκτέλεσε αλά-Πανένκα και ο Σιρίγκου μπλόκαρε! Στο 14’ το σουτ του Σαπονάρα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 15’ ο Σιρίγκου νίκησε τον Βλάχοβιτς σε μοναδικό τετ α τετ αλλά ο Οντριοθόλα πήρε το ριμπάουντ κι έκανε εξ επαφής το 1-0.

Στο 19’ ο Σιρίγκου έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Σαπονάρα, ενώ στο 23’ το ψαλιδάκι του Μαλέχ πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 29’ ο Σιρίγκου έβγαλε δύσκολα το μακρινό σουτ του Τορέιρα και στο 30’ η κεφαλιά του Βλάχοβιτς πέρασε μόλις έξω. Στο 34’ ο Μπιράγκι σέντραρε από αριστερά, ο Μποναβεντούρα πήρε την κεφαλιά, ο Σιρίγκου απέκρουσε αλλά ο μέσος της Φιορεντίνα ήταν ξανά εκεί για να πλασάρει σε κενό τέρμα και να γράψει το 2-0.

Μάλιστα στο 42ο λεπτό ο Μπιράγκι με απίθανη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 3-0.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Φιορεντίνα να πιέζει και να κάνει το 4-0 στο 51’ μετά από γέμισμα του Μποναβεντούρα, ο Βλάχοβιτς κατέβασε ιδανικά και «κρέμασε» τον Σιρίγκου για το 4-0.

Στο 64ο λεπτό ο Σιρίγκου είπε όχι σε σουτ του Τορέιρα ενώ στο 69’ ο Μπιράγκι με  νέα απίθανη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 5-0. Μάλιστα στο 77’ ο Ικονέ έβγαλε πανέμορφη σέντρα από αριστερά και ο Τορέιρα με κεφαλιά έκανε το 6-0.  στο 87ο λεπτό το σουτ του Καϊσέδο πέρασε ελάχιστα έξω.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι (70’ Καγιεχόν), Οντριοθόλα, Ιγκόρ, Μιλένκοβιτς, Μποναβεντούρα (70’ Ντάνκαν), Σαπονάρα (70’ Ικονέ), Τορέιρα (80’ Πουλγκάρ), Μαλέχ, Βλάχοβιτς, Γκονζάλες (70’ Τέρζιτς)

ΤΖΕΝΟΑ: Σιρίγκου, Χεφτί, Φανχόισντεν, Όστιγκαρντ, Καλαφιόρι (46’ Μπάνι), Στουράρο (46’ Εκουμπάν), Μπαντέλι, Πορτανόβα (46’ Μελεγκόνι), Ροβέλα, Ντέστρο (80’ Μπούκσα), Γεμπόα (67’ Καϊσέδο).