Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση Εθνικός – ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 1.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
Έναρξη αγώνα…
3′
Σουτ του Κβιλιτάια από το ΄ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω.
8′  Διαγώνιο σουτ του Νατέλ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
9′  Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Ταράσοβς στην περιοχή του Εθνικού. Ο αμυντικός των γηπεδούχων έκανε κεφαλιά με την μνπάλα στη συνέχεια να βρίσκει στο χέρι του.
11′  Δυνατό σουτ του Ντογκαλά, απέκρουσε με γροθιές ο Μπογκατίνοφ. Στην επαναφορά ο Νατέλ έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
12′  ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα στάδια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν διάθεση για να απειλήσουν.
13′  Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι. Είναι η τρίτη στο πρωτάθλημα. Χάνει ένα από τους δύο αγώνες (Άρης ή Δόξα) που ακολουθούν.
20′  ΓΚΟΛ 0-1 Το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός σκόραρε με ωραίο πλασέ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντογκαλά.

22′  Ο Σόουζα έκανε επικίνδυνη προβολή και χτύπησε τον Περατικό στο κεφάλι. Ο μέσος του Εθνικού ήταν δύο λεπτά κάτω στο έδαφος.
30′  Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Περατικός δεν μπόρεσε να συνεχίσει μετά το χτύπημα του Σόουζα. Στη θέση του ο Φόλπρεχτ.
34′  ΓΚΟΛ 0-2 Εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Νατέλ στα δίχτυα.

35′  Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα. Η τρίτη στο πρωτάθλημα. Χάνει Άρη ή Δόξα.
41′
Ο Ντογκαλά μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Απλό και ουσιαστικό το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει γερό προβάδισμα κόντρα στον Εθνικό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγούνται με 2-0 χάρις τα γκολ των Κβιλιτάια (20’) και Νατέλ (34΄).
Το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα 45 λεπτά και καλείται να κάνει σωστή διαχείριση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Δεν μπορεί ο Εθνικός να γίνει απειλητικός και θα πρέπει να κάνει ανατροπή για να έχει βαθμολογικό κέρδος.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′  Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Στο ΑΠΟΕΛ μέσα ο Σατσιάς, έξω ο Νταουσβίλι. Για τον Εθνικό, μέσα ο Μ. Ηλία έξω ο Ζάκπα.
47′  Κίτρινη κάρτα στονβ Κβιλιτάια. Τρίτη στο πρωτάθλημα. Χάνει Άρη ή Δόξα.
51′  Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Χαλ μέσα ο Άδωνη.
55′  ΣΧΟΛΙΟ: Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν καταγράφηκε καμία καλή τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες.
58′
Διαγώνιο σουτ του Ντογκαλά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω.
59′
Σέντρα του Καρασάουσκς, προβολή του Μ. Ηλία, η μπάλα πέρασε έξω.
60′
Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
65′  Κεφαλιά του Ντούρις, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ.
67′  Μακρινό σουτ του Μάζουρεκ, απέκρουσε εύκολα ο Σκουφέτ.
69′  Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, ο Ντογκαλά έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.
70′  ΣΧΟΛΙΟ: Ο Εθνικός ρισκάρει και βγαίνει πιο απειλητικά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αφήνοντας όμως και ανοικτούς χώρους στα μετόπισθεν.
76′  ΓΚΟΛ 0-3 Κόρνερ του Οκριασβίλι, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε με γροθιές, η μπάλα στρώθηκε στον Σατσιά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος στην περιοχή, αύξησε το δείκτη του σκορ.

78′
  Ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
79′  Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά τρου Σόουζα, η μπάλα πέρασε έξω.
86′  Σουτ του Βοϊτκόφσκι από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ο Σκουφέτ.
87′  Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Οκριασβίλι μπροστά στην κενή εστία, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Νταβίντ Μπαντία): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (65′  Ελουντού), Ταράσοβς, Χαλ (51′  Άδωνη), Πηλέας, Περατικός (30′  Φόλπρεχτ), Κουντόμπιακ, Καρασάουσκς (65′  Βοϊτκόφσκι), Μάζουρεκ, Ζάκπα (46′  Μ. Ηλία), Ντούρις
Στον πάγκο: Χαραλάμπους, Κ. Ηλία, Παπακωνσταντίνου, Ιωάννου, Σαββίδης, Κουμής
ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου, Σάβιτς, Βινίσιους, Σαμπάλα (79′  Γουίλερ), Νταουσβίλι (46′  Σατσιάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (75′  Λουντέμο), Ντογκαλά (75′  Εφραίμ), Νατέλ (61′  Οκριασβίλι), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Κίττος, Κατσαντώνης, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Κούτσακος, Φενερίδης

ΣΚΟΡΕΡ: Κβιλιτάια (20′), Νατέλ (34′), Σατσιάς (76′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φόλπρεχτ, Ταράσοβς / Νταουσβίλι (3η), Σόουζα (3η), Κβιλιτάια (3η)
ΓΗΠΕΔΟ: Δασάκι
ΘΕΑΤΕΣ: 1.200

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΕΘΝΙΚΟΣ: Περατικός, Γκόρουπετς (5), Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Κουντόμπιακ, Ελουντού (2)
ΑΠΟΕΛ: Βινίσιους, Λούκας Σόουζα, Νταουσβίλι, Λουντέμο, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Ντανίλο (2).