Σε ένα από τα πρώτα μεγάλα παιχνίδια του Κόπα Άφρικα το Μαρόκο αναδείχθηκε νικήτρια ομάδα με 1-0 κόντρα στην Γκάνα. Την ίδια ώρα η Γουινέα του Αγκιμπού Καμαρά έπαιρνε τους τρεις πόντους μετά το 1-0 επί του Μαλάουι.
Η Γουινέα, αναμενόταν να έχει εύκολο έργο, καθώς το Μαλάουι είχε αρκετές απουσίες με παίκτες που πάσχουν με κορωνοϊό. Ο άσος του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός, έχασε και μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο. Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε ο Σίλα στο 35ο λεπτό, το οποίο ήταν αρκετό για τη νίκη.
Στο σημαντικό ματς της ημέρας το Μαρόκο επικράτησε της Γκάνας κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση από τον 3ο όμιλο. Ο Μπουφάλ στο 83ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Μαροκινούς οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Με τη νίκη αυτή έχουν τρεις βαθμούς, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.