Την ήττα 1-0 γνώρισαν οι Νήσοι Κομόρες  στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Η ομάδα του Φουάντ Μπασιρού έχασε 1-0 από την Γκαμπόν με γκολ του Μπουπέντζα στο 16ο λεπτό.
Ο μέσος της Ομόνοιας μπήκε σαν αλλαγή στο παιχνίδι με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου στην θέση του Ιγιάτ Μοχάμεντ.
Το παιχνίδι:
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα έκανε σήμερα η Γκαμπόν. Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική του 3ου ομίλου επικράτησε 1-0 των Κομορών νήσων στην πρώτη τους αναμέτρηση στη διοργάνωση.
Ωστόσο η νίκη αυτή δεν ήρθε εύκολα για την Γκαμπόν, καθώς με τον Ομπαμεγιάνγκ να απουσιάζει λόγω κορωνοϊού, σκόραρε γρήγορα αλλά δε μπόρεσε να «καθαρίσει» και το ματς. Ο Μπουπέντζα στο 16ο λεπτό πέτυχε το τέρμα της ομάδας του, το οποίο τελικά ήταν και το μόνο του αγώνα.