Σε ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί και τρεις κατηγορίες να χωρίζουν τη Νιούκαστλ και την Κέιμπριτζ, οι «καρακάξες» κατάφεραν να αποδείξουν σε 90 λεπτά πως το FA Cup είναι πράγματι ο θεσμός των εκπλήξεων.
Είχαν την υπεροχή, είδαν δύο γκολ τους να τους ακυρώνονται, αλλά εν τέλει το τέρμα της «άσημης» ομάδας από την League One στο 57ο λεπτό ήταν αυτό που μέτρησε. Και εν τέλει αποδείχθηκε και νικητήριο, με την Κέιμπριτζ να «σοκάρει» το «Νησί» και να αναδεικνύει τις αδυναμίες της ομάδας του Έντι Χάου!
Την ίδια ώρα, η Λέστερ αγχώθηκε προς στιγμήν, προκειμένου να διατηρήσει τη νίκη-πρόκριση απέναντι στην Γουότφορντ, όμως εν τέλει ο σκοπός της Κυπελλούχου στέφθηκε από επιτυχία.
Οι βάσεις μάλιστα είχαν μπει από την αρχή… Ο Ολμπράιτον κέρδισε πέναλτι στο 7ο λεπτό, ο Τίλεμανς μετέτρεψε την ευκαιρία σε γκολ, όντας ο τελευταίος και ο… πρώτος σκόρερ για τις «αλεπούδες» στην περσινή και στην φετινή διοργάνωση, ενώ το 2-0 έγινε στο 25’ με εξαιρετικό πλασέ του Μάντισον.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Πέδρο να μειώνει 120 δευτερόλεπτα αργότερα, αλλά την προσπάθειά τους να παραμένει ημιτελής. Το 2-1 έγινε… 4-1, χάρη στον Χάρβεϊ Μπαρνς και τον Ολμπράιτον και η Λέστερ εξασφάλισε την πρόκρισή της στον 4ο γύρο του FA Cup.
Κάτι ανάλογο μάλιστα πραγματοποίησε και η Μπρέντφορντ, η οποία σε ένα ματς που δεν είχε τελική προσπάθεια μέχρι και το 25ο λεπτό, κατόρθωσε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Πορτ Βέιλ με δύο διαφορετικούς σκόρερ!
Τέλος, στο μοναδικό ματς που πήγε παράταση από όσα διεξήχθησαν νωρίτερα, η Φούλαμ πήρε την πρόκριση έναντι της Μπρίστολ Σίτι με γκολ του Γουίλσον στο ημίωρο της… πρώτης. Μένει να δούμε τι θα συμβεί στα εναπομείναντα λεπτά των υπολοίπων ματς, με το ενδιαφέρον να συγκεντρώνεται στο παιχνίδι της Μπράιτον με την Γουέστ Μπρομ που… δυσκολεύονται να λύσουν τις διαφορές τους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων:
Μπρίστολ Σίτι – Φούλαμ 0-1 παρ. (105’ Γουίλσον)
Μίλγουολ – Κρίσταλ Πάλας 1-2 (17’ Αφόμπε – 46΄ Ολίσε, 58’ Ματέτα)
Γουέστ Μπρομ – Μπράιτον 1-1 (47’ Ρόμπινσον – 81’ Μοντέ)
Γουίγκαν – Μπλάκμπερν 3-2 (61΄ Πάουερ, 75’ Γουάτμοφ, 94′ Άσγκααρντ – 49’ Κάντρα, 89’ Αγιάλα)
Κιντερμίνστερ – Ρέντινγκ 2-1 ( 69’ Όστιν, 82’ Σμιθ-45’ Πούσκας)
ΚΠΡ – Ρόδεραμ 0-0
Λέστερ – Γουότφορντ 4-1 (8’ Τίλεμανς, 25’ Μάντισον, 54’ Μπαρνς, 86’ Ολμπράιτον – 27’ Πέδρο)
Μπάρνσλεϊ – Μπάροου 4-4 (23’ Άντερσεν, 42’ Γουίλιαμς, 83’ Κόουλ, 88′ Μόρις – 61’ Μπανκς, 78’ Γκλένον, 86’ Τζόουνς, 90′ Κάι)
Μπόρεχαμ Γουντ – Γουίμπλεντον 2-0 (10’ Χαρς, 86΄Κλίφτον)
Νιούκαστλ – Κέιμπριτζ 0-1 (57΄ Άιρονσαϊντ)
Πιτέρμπορο – Μπρίστολ Ρόβερς 2-1 (20’ Σμόντις, 63’ Μούμπα -29’ Κουτς)
Πορτ Βέιλ – Μπρέντφορντ 1-4 ( 70’ Χάρα -27’ Φορς, 66’, 76’, 87’ πεν. Εμπουέμο)