Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Απόλλωνα στην «Αρένα» με 2-1 και ανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από τον αποψινό της αντίπαλο και στο +1 από τον Άρη. Η ομάδα της Λάρνακας επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα που δέχθηκε από την Πάφος FC στο τελευταίο ματς του 2021, κάνοντας το «δύο στα δύο» κόντρα στην ομάδα της Λεμεσού, την οποία νίκησε και στον πρώτο γύρο στο Τσίρειο με 2-1.
Ο αγώνας δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα από πλευράς ποιότητας, οι φάσεις δεν ήταν πολλές κι όλα τα… λεφτά ήταν ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 49’ με τον Ρόμο, ο Απόλλωνας απάντησε άμεσα (51’) με τον Σπόλιαριτς, ωστόσο στο 59’ ο παίκτης των «γαλάζιων» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της αποτέλεσμα στο υπόλοιπο του αγώνα μέχρι το τέλος, κατακτώντας μία πολύ σημαντική και πολύτιμη νίκη!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΕΚ:
Λεάλ, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Ροσάλες (83′ Τάντι), Λουΐς Γκουστάβο, Μάμας (57′ Άμπραχαμ), Γκιούρτσο (57′ Ακοράν), Φαράζ (46′ Εσπινόσα), Τρισκόφσκι (74′ Ναούμ), Ρόμο.
Στον πάγκο: Μαρτίνεθ, Τάντι, Άμπραχαμ, Ακοράν, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Χριστοφόρου, Νταρμπισάιαρ, Ναούμ, Μακρής.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Ουέλινγκτον (77′ Κατελάρης), Ρομπέρζ, Μαυρίας, Χαμάς, Αλεσάμι (70′ Ψύχας), Σπόλιαριτς (77′ Χάμπος), Ίλιεφ, Ζράντι, Ίντζια (54′ Αλμπάνης), Γιάνγκα.
Στον πάγκο: Ντούριν, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Κατελάρης, Χ. Κυριάκου, Φιλιώτης, Αλμπάνης, Νόγιοκ.

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2’ Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Απόλλωνα. Ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα, η μπάλα… έσκασε στο έδαφος στην περιοχή αλλά ο Αλεσάμι δεν πρόλαβε από κοντά να την στείλει στα δίχτυα.
10’ Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο Σπόλιαριτς για δυνατό φάουλ στον Γκιούρτσο.
11’ Κεφαλιά του Ρόμο, εύκολα μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.
ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το 20λεπτο στην «Αρένα». Η δύναμη είναι το πιο χαρακτηριστικό στοιχείο του αγώνα. Αρκετές μονομαχίες, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία μέχρις στιγμής.
25’ Κίτρινη κάρτα στον Χαμάς για πολύ δυνατό φάουλ στον Μάμα. Συμπληρώνει τρεις στο πρωτάθλημα. Έπαιξε με τη… φωτιά ο παίκτης του Απόλλωνα, καθώς πήγε επικίνδυνα στον Κύπριο μέσο της ΑΕΚ, θα μπορούσε ο διαιτητής να δείξει μέχρι και κόκκινη κάρτα.
31’ Κίτρινη κάρτα στον Μάμα για φάουλ (επικίνδυνη προβολή) στον Σπόλιαριτς.
32’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, πολύ άστοχο.
39’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκιούρτσο, έδιωξε δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.
43’ Καλή φάση για τον Απόλλωνα. Ο Χαμάς γύρισε στον Ίλιεφ, ο οποίος στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Λεάλ απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια.
44’ Σουτ από τον Ροσάλες, έξω. Καμία ανησυχία για Γιοβάνοβιτς.
45’ Σέντρα του Φαράζ, αδύναμη κεφαλιά του Ρόμο, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-2 (3-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 51-49%
ΣΧΟΛΙΟ: Δεν ήταν ποιοτικό το πρώτο ημίχρονο στην «Αρένα». Το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, με αρκετά δυνατά φάουλ, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών. Ελάχιστες είναι οι καλές οι φάσεις στο ματς. Περισσότερο μέχρι τώρα αλληλοεξουδετερώνονται.
Έναρξη β’ ημιχρόνου
46’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Εσπινόσα παίρνει τη θέση του Φαράζ.
49’ 1-0 Η ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά στρώνει στον Ρόμο ο οποίος από κοντά με πλασέ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
51’ 1-1 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Άμεση αντίδραση από τους «γαλάζιους», με τον Ντανίλο Σπόλιαριτς να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής και να φέρνει το ματς στα ίσα!
54’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης θα πάρει τη θέση του Ίντζια.
57’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Άμπραχαμ και Ακοράν θα πάρουν τη θέση των Μάμα και Γκιούρτσο.
59’ 2-1 H AEK! Εκτέλεση φάουλ του Λουΐς Γκουστάβο και ο Ντανίλο Σπόλιαριτς στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
67’ Σουτ από τον Εσπινόσα, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
70’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας στη θέση του Αλεσάμι.
70’ Κίτρινη κάρτα στον Ουέλινγκτον για φάουλ στον Εσπινόσα.
74’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ναούμ αντί του Τρισκόφσκι.
77’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χάμπος και Κατελάρης παίρνουν τη θέση των Σπόλιαριτς και Ουέλινγκτον.
78’ Κίτρινη κάρτα στον Κατελάρη για δυνατό φάουλ στον Ναούμ, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα.
82’ Πλασέ του Γιάνγκα, σε ετοιμότητα ο Λεάλ που μαζεύει.
83’ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τάντι αντί του τραυματία Ροσάλες.
84’ Πολύ καλό σουτ του Ακοράν, η μπάλα κόντραρε στον Ρομπέρζ και κατέληξε έξω σε κόρνερ.
88’ Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ για διαμαρτυρία.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 8-5 (6-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-5
ΚΑΤΟΧΗ: 54-46%

ΣΤΟ ΟΡΙΟ
ΑΕΚ: Τάντι, Μιλίτσεβιτς, Ακοράν, Τούμπας (2).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Τζουμ, Χαμάς, Φιλιώτης, Κολ (2).

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον αγώνα του πρώτου γύρου που διεξήχθη την 1η Οκτωβρίου για την 5η αγωνιστική, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει στο Τσίρειο με 4-1 (80’ Πίττας πέν./4’, 54’ Τρισκόφσκι, 28’ Γκιούρτσο, 90+1’ Εσπινόσα).
** Οι δύο ομάδες δίνουν τον πρώτο αγώνα τους στο 2022, καθώς το παιχνίδι τους για την 15η αγωνιστική έχει αναβληθεί (ΑπόλλωνΑΕΛ, ΟλυμπιακόςΑΕΚ).
** Η ΑΕΚ προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πάφος FC, ο Απόλλων από το ισόπαλο 1-1 με το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.