Στο ίδιο γήπεδο (El Collao), πέρυσι, με τον Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ζήσει τον απόλυτο εξευτελισμό. Δεύτερο σερί στραπάτσο από την ίδια ομάδα θα ήταν πραγματικά απίστευτο. Και όμως, για λίγο ξύπνησαν μνήμες του περσινού εφιάλτη!
Για λίγο. Διότι, όταν η «βασίλισσα» σοβαρεύτηκε, επικράτησε 3-1 της Αλκογιάνο και προκρίθηκε -με ανακούφιση- στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας!
Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ, δείχνοντας να έμαθε από το πάθημά της, είχε τον απόλυτο έλεγχο, δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για γκολ. Η Αλκογιάνο, από την άλλη -που απέκλεισε και φέτος «σαλονάτη» ομάδα, τη Λεβάντε- δεν καθόταν απλά να περιμένει. Όσες φορές της δόθηκε η ευκαιρία, βγήκε μπροστά και απείλησε. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ωστόσο, ήταν εκείνη, που άνοιξε το σκορ, με τον Μιλιτάο να βρίσκει δίχτυα στο 39′.
Στο δεύτερο 45λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τη Ρεάλ να κυριαρχεί, και την Αλκογιάνο να περιμένει. Αλλά στο 66′ ξύπνησε ο εφιάλτης για τη «βασίλισσα» και το όνειρο για την Αλκογιάνο της τρίτης κατηγορίας, με το τέρμα του Ντάνι Βέγκα μέσα σε χαμό να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα.
Έντεκα λεπτά αργότερα, όμως, οι Μαδριλένοι έκοψαν την όρεξη των γηπεδούχων για νέα εποποιία, με τον Μάρκος Ασένσιο να κάνει το 2-1, ενώ ο Ίσκο έγραψε το τελικό 3-1 στο 79′.
Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Μαρσέλλο, Αλάμπα (86′ Βαγιέχο), Νάτσο, Μιλιτάο, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά (77′ Κρόος), Αζάρ (77′ Ίσκο), Μαριάνο Ντίαθ (48′ Ασένσιο), Ροδρίγο (86′ Θεμπάγιος)