Με επική ανατροπή έκλεισε η χρονιά στη LaLiga, καθώς η Εσπανιόλ πέρασε μ με 2-1 από την έδρα της Βαλένθια κι ενώ έχανε ως το 83ο λεπτό.

Στο 1ο μόλις λεπτό το σουτ του Βας πέρασε μόλις έξω ενώ στο 5’ ο Γκιγιαμόν έδιωξε μετά από γύρισμα του Πεδρόσα και στο 6’ ο Σίλεσεν είπε όχι σε σουτ του Μορόν.

Στο 8ο λεπτό η Βαλένθια άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Ντούρο και στο 16’ ο Λόπεθ απέκρουσε το σουτ του Γουέδες ενώ στο 32’ το σουτ του Μορόν πέρασε μόλις έξω,

Στο 35’ ο Καμπρέρα πρόλαβε σωτήρια τον Σολέρ, ενώ στο 39’ ο Σίλεσεν μπλόκαρε το σουτ του Νταρντέρ.

Στο 46ο λεπτό ο Ραούλ Ντε Τομάς έχασε απίθανη ευκαιρία ενώ στο 50’ o Αλντερέτε με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 57’ ο Σίλεσεν έβγαλε δύσκολα το σουτ του Εμπαρμπά, ενώ στο 67’ το σουτ του Μπαρέ πέρασε μόλις έξω.

Στο 71ο λεπτό ο Έλντερ Κόστα αστόχησε από κοντά ενώ στο 75’ ο Σίλεσεν μπλόκαρε το πλασέ του Ντε Τομάς και στο 82’ ο Ντούρο έκανε πέναλτι στον Χοφρέ και αποβλήθηκε. Ο Ραούλ Ντε Τομάς εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 88ο λεπτό μετά από σέντρα του Χοφρέ, ο Πουάδο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-2 ενώ στο 90+1′ η Βαλένθια είχε δοκάρι με τον Ιράνθο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Αλντερέτε, Γκιγιαμόν, Κορέια (77’ Ιράνθο), Χεσούς Βάσκεθ (66’ Πιτσίνι), Βας (84’ Κοϊντρεντί), Κόστα (84’ Τσερίσεβ), Γουέδες, Σολέρ, Ντούρο, Γκόμες

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Πεδρόσα, Καμπρέρα, Σέρτζι Γκόμεθ, Αλέις Βιδάλ (81’ Χοφρέ), Νταρντέρ, Μπαρέ (81’ Μορλάνες), Μελαμέδ (70’ Όσκαρ Χιλ), Εμπαρμπά (61’ Πουάδο), Μορόν (70’ Ντιματά), Ντε Τομάς