Το ματς είχε φαβορί και αουτσάιντερ, στην πράξη όμως είδαμε ένα μεγάλο παιχνίδι το απόγευμα της Τετάρτης (22/12) στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ Ντομ. Αναντολού Εφές και Ερυθρός Αστέρας πάλεψαν με πείσμα σε αγώνα για την 17η αγωνιστική της EuroLeague, με τους Τούρκους να παίρνουν την νίκη (84-83) χάρη σε βολές του Βασίλιε Μίτσιτς στα 0.9″, μετά από δύο άστοχες του κατά τα άλλα εξαιρετικού γι’ ακόμα μία βραδιά Νίκολα Κάλινιτς.

Στο 9-8 ανέβηκε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, στο 7-10 έπεσαν οι Σέρβοι που έκαναν εντυπωσιακή προσπάθεια και στο τέλος μάλλον “αυτοκτόνησαν”. Πλάις με 23 (3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ) και Μίτσιτς με 21 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), από τους οποίους οι 15 επιτεύχθηκαν στην τέταρτη περίοδο, ήταν οι κορυφαίοι της Αναντολού Εφές, με 20 πόντους έκλεισε το ματς ο Κάλινιτς, που έγινε τελικά ο μοιραίος.

Ο αγώνας

Με τον Πλάις να βάζει δύο τρίποντα νωρίς στον αγώνα, η Εφές έχτισε ένα μικρό προβάδισμα (13-7 στο τρίτο λεπτό), πήγε και στο +10 (23-13) με τον Λάρκιν να σκοράρει εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών, πήγε και στο +12 (28-16) με τρίποντο του Άντερσον στο όγδοο λεπτό, πριν το φινάλε της περιόδου δει τον Μπομπουά στους 10 από 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα, τους Τούρκους στα 6/9 σουτ από την περιφέρεια και τους Σέρβους στα 6/16 δίποντα! Ένα γρήγορο 0-9 από τον Αστέρα οδήγησε στο 31-30 στο 14′, με τον Πλάις να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της ομάδας του μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίτο τρίποντό του στον αγώνα, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι πραγματικά ανώτεροι (39-44 στο 18′) έως το ημίχρονο στο οποίο μετρούσαν 9 ασίστ για δύο λάθη!

Ο Αστέρας συνέχισε να απειλεί και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Χόλινς και ο Κάλινιτς τον κράτησαν μπροστά, με τον Λάζιτς να παίρνει τη σκυτάλη για το 53-62 στο 24′ που άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους. Ένα μεγάλο σουτ του Λαζάρεβιτς (72-77 στο 35′) έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, με τον Κάλινιτς (74-80 στο 36′) να μιλάει και να ξαναμιλάει με καλάθι για το 80-83 στα 15″ πριν από το τέλος. Ο Αταμάν κάλεσε timeout, ο Μίτσιτς μείωσε με εντυπωσιακό drive (82-83), ο Κάλινιτς είχε στη συνέχεια 0/2 βολές και ο Μίτσιτς πήρε το κρίσιμο σφύριγμα στα 0.9″, έβαλε τις βολές και κράτησε όρθια την ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πέρεζ, Τζοβανέτι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (4/6 δίποντα), Μόρμαν, Πλάις 23 (3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 21 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 9 (2), Ντάνστον 5, Σιμόν

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλτερς 12 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 13 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάλινιτς 20 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Χόλινς 5 (1), Ιβάνοβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Μάρκοβιτς, Γουάιτ 6 (1), Κούζμιτς 7 (11 ριμπάουντ), Τσίρμπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/29 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 17/20 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/44 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 8/11 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα παίξει στο Καζάν με την Ούνικς (30/12 στις 18:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (30/12 στις 20:00).