Το ντέρμπι στο ΓΣΠ δεν ανέδειξε νικητή. ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα το οποίο ικανοποιεί περισσότερο την ομάδα της Λεμεσού, η οποία αποχώρησε αλώβητη, μολονότι προηγήθηκε στο σκορ στο 42’ με υπέροχο γκολ του Νταμπό.
Το ΑΠΟΕΛ πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τελευταίο 20λεπτο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει-για άλλη μία φορά-με τον συνήθη ύποπτο, τον Καρώ, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά στο 74’ έφερε το ματς στα ίσα.
Η ομάδα της Λευκωσίας πίεσε περισσότερο στη συνέχεια για ένα δεύτερο γκολ, ο Απόλλωνας επέλεξε να δώσει έμφαση από ένα σημείο και μετά στα μετόπισθεν, ενώ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Φιλιώτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86’. Κράτησε ωστόσο μέχρι το τέλος και αποχώρησε με ένα βαθμό, με το ΑΠΟΕΛ να μένει για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι με την ισοπαλία.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ:
Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Θεοδώρου, Λούκας Σόουζα, Ντανίλο (73′ Νταουσβίλι), Ντε Βινσέντι, Νατέλ, Οκριασβίλι (46′ Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (46′ Μαγκλίτσα).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλινγκίρης, Νταουσβίλι, Μαγκλίτσα, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουΐλερ, Ντονγκαλά, Κούτσακος.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Αλεσάμι (82′ Ουέλινγκτον), Χαμάς, Κολ, Τζουμ (34′ Ν. Σπόλιαριτς), Ίλιεφ (69′ Γιάνγκα), Ζράντι (82′ Ίντζια), Νταμπό.
Στον πάγκο: Τζούριν, Ουέλινγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Ντανίλο Σπόλιαριτς, Χάμπος, Αλμπάνης, Ίντζια, Πίττας, Στορ, Γιάνγκα.

Έναρξη αγώνα.
8’ Καλή ενέργεια του Θεοδώρου από δεξιά, δεν έκανε ωστόσο καλή σέντρα, έκοψε εύκολα ο Ρομπέρζ.
13’ Ο Νταμπό ήταν σε καλή θέση, αλλά ο Θεοδώρου κάνει καλή άμυνα και του κλέβει την μπάλα από πίσω.
ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο στο ντέρμπι. Χωρίς τη μεγάλη φάση το ματς, καμία ομάδα δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερα καλή ευκαιρία ως τώρα. Κάποιες προϋποθέσεις είχε ο Απόλλωνας που έμειναν απλά… προϋποθέσεις.
24’ Μακρινό σουτ του Ντανίλο, πολύ άστοχο.
28’ Σουτ του Κβιλιτάια στην περιοχή, βρήκε τον Αλεσάμι.
34’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Τζουμ δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Ντανίλο Σπόλιαριτς.
36’ Κεφαλιά του Ρομπέρζ μετά από εκτέλεση κόρνερ, σε ετοιμότητα ο Σκουφέτ που μαζεύει.
40’ Κίτρινη κάρτα στον Θεοδώρου, πρώτη στο ματς. Για φάουλ από πίσω στον Νταμπό.
42’ 0-1: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Φοβερή μπαλιά του Κατελάρη στον Νταμπό, ο οποίος με ένα άψογο σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού αρχικά βρήκε και στο δοκάρι!
45+1’ Από την μικρή περιοχή, ο Κβιλιτάια με τον… ώμο έστειλε την μπάλα έξω. Καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.
45+2’ Δυνατό μακρινό σουτ του Κολ, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ. Καλή φάση για τον Απόλλωνα.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-3 (0-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-3
ΚΑΤΟΧΗ: 57-43%
ΣΧΟΛΙΟ: Σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες, όλα τα λεφτά ήταν η φάση του γκολ του Απόλλωνα στο 42’. Καταπληκτική μπαλιά από τον Κατελάρη, ιδανικό τελείωμα από τον Νταμπό (Καρώ και Θεοδώρου δεν έβγαλαν καλή άμυνα στην συγκεκριμένη φάση) και οι «γαλάζιοι» προηγούνται στο σκορ στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, ωστόσο δεν είχε την ουσία και είναι χαρακτηριστικό ότι κατέγραψε μόλις μία τελική προσπάθεια, με μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο αυτή του Κβιλιτάια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ούτε ο Απόλλωνας έφτιαξε πολλές φάσεις, πέραν του γκολ η καλύτερή του ήταν το μακρινό σουτ του Κολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έναρξη β’ ημιχρόνου
46’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μαγκλίτσα και Ντονγκαλά στη θέση των Κβιλιτάια και Οκριασβίλι.
50’ Σουτ από τον Νατέλ, κοντράρει η μπάλα, δεν αιφνιδιάζεται ο Γιοβάνοβιτς που αποκρούει.
52’ Κίτρινη κάρτα στον Ντονγκαλά για δυνατό φάουλ στον Χαμάς.
54’ Κίτρινη κάρτα στον Νατέλ για διαμαρτυρία. Η τρίτη του στο πρωτάθλημα.
55’ Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη για δυνατό φάουλ στον Σόουζα. Τρίτη στο πρωτάθλημα.
59’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ. Καλή φάση για τον Απόλλωνα.
62’ Κίτρινη στον Ζράντι γιατί ανέκοψε αντικανονικά (με τον αγκώνα) τον Νατέλ. Τρίτη κάρτα και για τον Λιβανέζο.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο αφύλακτος Ντε Βινσέντι σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
65’ Κεφαλιά του Μαγκλίτσα, απόκρουση Γιοβάνοβιτς.
68’ Κίτρινη στον Ντανίλο Σπόλιαριτς για φάουλ στον Θεοδώρου.
69’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γιάνγκα στη θέση του Ίλιεφ.
71’ Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο για φάουλ στον Σπόλιαριτς.
73’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νταουσβίλι στη θέση του Ντανίλο.
74’ 1-1: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Για άλλη μία φορά ο Καρώ, με κεφαλιά από κοντά ισοφαρίσει!
78’ Σουτ του Ντονγκαλά, έξω. Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.
82’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ουέλινγκτον και Ίντζια στη θέση των Ζράντι και Αλεσάμι.
86’ Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη για φάουλ στον Νατέλ. Είναι η δεύτερη και αποβάλλεται από το ματς.
87’ Κεφαλιά του Καρώ, μόλις έξω!
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΑΠΟΛΛΩΝ (5):
Τζουμ, Χαμάς, Φιλιώτης, Ζράντι, Κολ (2).
ΑΠΟΕΛ (9): Οκριασβίλι (5), Βινίσιους, Λούκας Σόουζα, Λουντέμο, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Τσεπάκ, Σαμπάλα, Νατέλ (2).

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Ο Απόλλων βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 28 βαθμούς, το ΑΠΟΕΛ στην 8η με 16.
** Ο Απόλλων προέρχεται από την ήττα με 2-0 από τον Άρη, το ΑΠΟΕΛ από το ισόπαλο 1-1 με τον Ολυμπιακό.
** Στον αγώνα του πρώτου γύρου που διεξήχθη στο Τσίρειο στις 19 Σεπτεμβρίου, ο Απόλλων είχε επικρατήσει με 2-1 (8’ Ζράντι, 45’ Σόουζα αυτογκόλ / 2’ Καρώ).