Μεγάλη νίκη που την ανεβάζει στην 3η θέση της βαθμολογίας πανηγύρισε η Αλκή. Η «Αθάνατη» επικράτησε 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» στο μεγάλο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της β’ κατηγορίας και την ξεπέρασε.
Η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς ανέβασε στροφές στην επανάληψη, προηγήθηκε με δύο γκολ, άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και στο τέλος έφυγε νικήτρια.
Το σκορ για την Αλκή άνοιξε ο αρχηγός Αλέξης Θεοχάρους με πλασέ στο 41’ μετά από μπαλιά του Ακόστα, ενώ το τελικό 2-0 ήρθε από τον Φαντάιρο στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Ν.Παπαβασιλείου): Κίσσας, Δημητρίου (56′ Νικολάου), Ανδρέου, Παύλου, Ντανίλο, Κκουμουρής (75′ Σεργίου), Παντελή (56′ Πικής), Καλογήρου, Φελίπε, Ντιακιτέ, Μιγκελίτο (90+1′ Λεμέσιος).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς,, Χατζηπασχάλης,   Παπούης, Παπακυριακού,  Χρίστου, Κυριάκου.ΑΛΚΗ (Ν.Τούτιτς): Ταουντούλ, Λίλλης, Φαντάιρο (83′ Ευσταθίου), Νασιμέντο, Καστάνας, Μιχαήλ (70΄’ Αβραάμ), Ακόστα (77′  Φοινίρης), Λοιζίδης, Θεοχάρους, Σακέτι, Φιάκας.
Στον πάγκο: Παναγή, Χαραλάμπους, Καισερλίδης,  Κότρι,  , Φιλίππου, Ιωακείμ, Μούχλης, Θεοδώρου, Ραουνάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κίσσας, Κκουμουρής/Μιχαήλ, Νασιμέντο (3η)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
5′ Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα. Το σουτ του Κκουμουρή από κοντά έφυγε έξω.
8′ Προϋπόθεση για την Αλκή. Ο Φαντάιρο έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Νέας Σαλαμίνας.
9′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο έφυγε μόνος αλλά ο Ταουντούλ βγήκε μακριά από την εστία του και πρόλαβε και έδιωξε με το κεφάλι.
11′ Καλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε έκανε την μπαλιά από αριστερά, ο Ντανίλο έπιασε την γυριστή κεφαλιά αλλά ο Ταουντούλ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
15′ Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Λάθος στην άμυνα της Αλκής αλλά ο Ταουντούλ βγήκε και πρόλαβε να διώξει μπροστά από τον Κκουμουρή.
32′ Καλό σουτ του Ανδρέου έξω.
41′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Αλκή. Ο Ακόστα έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Θεοχάρους από κοντά ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίσσα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
48′
Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο από κοντά δεν βρήκε την μπάλα.
56′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Πέρασαν στο παιχνίδι Πικής και Νικολάου αντί των Παντελή και Δημητρίου.
57′ Σουτ του Λίλλη έξω.
61′ Τεράστια ευκαιρία για την Αλκή. Ο Φαντάιρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κίσσα και ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας του… είπε «όχι».
62′ ΓΚΟΛ. 0-2. Δεύτερο γκολ για την Αλκή. Ο Λίλλης έκανε την εξαιρετική μπαλιά, ο Φαντάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Κίσσα ο οποίος άγγιξε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα.

63′ Ένιωσε ενοχλήσεις ο δεύτερος βοηθός Γιώργος Κοντεμενιώτης και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο Κωνσταντίνο Χρίστου.
75′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Σεργίου πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Κκουμουρή.
77′ Αλλαγή για την Αλκή. Στην θέση του Ακόστα πέρασε ο Φοινίρης.
83′ Αλλαγή για την Αλκή. Στην θέση του Φαντάιρο πέρασε ο Ευσταθίου.
90+1′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Λεμέσιος στην θέση του Μιγκελίτο.