Η Ζενίτ έκλεισε την τελευταία διαβολοβδομάδα του 2021 με ιδανικό τρόπο, πήρε δεύτερο σερί διπλό επί γαλλικού εδάφους και εδραιώθηκε στην οκτάδα της EuroLeague.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν ένα εκπληκτικό τετράλεπτο στην τέταρτη περίοδο (από το 33′ μέχρι το 37′) και πήραν τη νίκη σε βάρος της Μονακό (85-74), για να δημιουργήσουν πλέον νικηφόρο σερί στη διοργάνωση -μετά από τρεις διαδοχικές ήττες.

Όλα τα λεφτά για τους νικητές ήταν το δίδυμο του Τζόρνταν Λόιντ (20 πόντοι με 5/5 τρίποντα) με τον Μπίλι Μπαρόν (19 πόντοι με 5/8 τρίποντα) απέναντι στη γαλλική ομάδα, που πλήρωσε την αστοχία του Μάικ Τζέιμς (3/10 σουτ) και το πρόβλημα στα δίποντα (46.5%).

Ο αγώνας
Η Ζενίτ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +10 (4-14 στο 6′) και έφτασε μέχρι το +17 (14-31) στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχοντας 4/6 δίποντα και 6/7 τρίποντα. Με τον Μπίλι Μπαρόν άλλωστε να είναι απολαυστικός (12 πόντοι με 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές), η ρωσική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στου γηπεδούχους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέβησαν εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα όμως. Ήταν η σειρά της Μονακό πλέον να πιέσει την μπάλα, να οδηγήσει τη Ζενίτ σε λάθη και να μαζέψει πολύ γρήγορα τη διαφορά. Με τον Ντουέιν Μπέικον και τον Ντανίλο Άντζουσιτς να ξεχωρίζουν (25 πόντοι με 5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 6/6 βολές), η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κατάφερε να πλησιάσει στο σουτ (43-45) και να ανεβάσει κατακόρυφα το ενδιαφέρον εν όψει του δεύτερου μέρους.

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να παλεύουν πολύ περισσότερο στην άμυνα, αλλά να έχουν παράλληλα άσχημα ποσοστά στην επίθεση. Η ουσία για τους γηπεδούχους είχε να κάνει με το γεγονός πως πήραν το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την καλή άμυνα κοντά στο καλάθι, που έριξε αισθητά τα ποσοστά της Ζενίτ στα δίποντα.

Κι ας μην είχαν πλέον τον Ντουέιν Μπέικον σε εξίσου καλή κατάσταση. Οι υπόλοιποι αρκούσαν για να συνδράμουν για το +4 (65-61) με περίπου επτά λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά όμως, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο: κράτησαν δίχως καλάθι τη Μονακό, πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους και βρέθηκαν αυτοί στο +7 (65-72) με 3’39” για το τέλος.

Αυτό το ξέσπασμα αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις στην τελική ευθεία του αγώνα. Η Ζενίτ πήρε τη δεύτερη σερί νίκη σε γαλλικό έδαφος και εδραιώθηκε στην οκτάδα της EuroLeague, εν αντιθέσει με τη Μονακό που έχασε ακόμη μια ευκαιρία να πλησιάσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Πέρεθ – Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Ντεμαΐς, Μπέικον 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμας 6 (3 ασίστ), Ντιάλλο 2 (1/6 σουτ), Μότουμ 5, Μοτιεγιούνας 6 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντομ 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 15 (2), Χολ 6 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 8 (3/10 σουτ, 1/1 βολή, 9 ασίστ).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 20 (1/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Καράσεφ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βόλκιν, Κουλάγκιν 3 (1), Μπαρόν 19 (0/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Κουζμίνσκας 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές), Πόιτρες 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίκι 4, Γκουντάιτις 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 20/43 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/18 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 15/31 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου βρίσκει τη Μονακό να δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Άλμπ (22/12, 21:00) και τη Ζενίτ να επιστρέφει στη Sibur Arena για τον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/12, 19:00).