Αν και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνήλθε και πήρε τεράστια νίκη ψυχολογίας απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 93-90 για την 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά από την ήττα εντός έδρας από την Ούνικς Καζάν, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να πατάνε καλά στο παρκέ, ωστόσο η ποιότητα των παικτών του Ιτούδη σε συνδυασμό με την αδράνεια των γηπεδούχων, έφεραν το νικηφόρο αποτέλεσμα για την ρωσική “αρκούδα”.

Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, η Άλμπα ήθελε μία καλή άμυνα όμως υπέπεσε σε φάουλ και έστειλε τον Σβεντ στην γραμμή των βολών για να σφραγίσει τη νίκη για τους Ρώσους. Τι κι αν ο Λο έκανε ματσάρα με 26 πόντους, η ΤΣΣΚΑ βρήκε αντίδοτο στο επιθετικό του κρεσέντο και έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο, έχοντας τον Φόγκτμαν πρώτο σκόρερ με 16 πόντους, τον Κλάιμπερν με 15 και τον Σβεντ με 14.

Ο αγώνας
Με σερί 6-0 μπήκε στο ματς η Άλμπα Βερολίνου που θέλησε να εκμεταλλευτεί την κακή ψυχολογία των φιλοξενούμενων από την ήττα κόντρα στην Ούνικς Καζάν. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους οκτώ πόντους, με την ΤΣΣΚΑ υποπίπτει σε τέσσερα λάθη στα μισά της πρώτης περιόδου. Η αντίδραση ήρθε άμεσα από τους Ρώσους που έτρεξαν δικό τους σερί και προσπέρασαν με δύο για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 21-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα, έπαιξαν καλή και ασφυχτική άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.

Στο δεύτερο μισό η Άλμπα είχε το προβάδισμα το μεγαλύτερο διάστημα και πίεσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε όλο το γήπεδο. Τι κι αν το ματς έγερνε προς τους Γερμανούς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άντεξε, είχε προσωπικότητες που βγήκαν μπροστά και την οδήγησαν σε ένα μεγάλης σημασίας διπλό μετά από την ήττα-σοκ στο Καζάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Βίλιους, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 48-48, 73-71, 93-90.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 26 (6/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (5/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντελόου, Έρικσον 18 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Σνάιντερ 2, Τίμαν 12 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 6 (3 ασίστ), Ζούσμαν 7 (1), Λάμερς 6 (6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 7 (0/4 τρίποντα), Μπόλομπόι 12 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 8 (2/4 δίποντα), Φόγκτμαν 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 15 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 12 (4/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμάνοφ, Σβεντ 14 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 20/40 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 8/9 βολές, 31 ριμπάουντ (17_14), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/41 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ 918+18), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 17η αγωνιστική της διοργάνωσης η Άλμπα Βερολίνου αντιμετωπίζει εντός έδρας την Μονακό (22/12, 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κοντράρεται με την Ρεάλ στη Μαδρίτη (23/12, 21:45).