Πήγε στη Λεμεσό έχοντας να αντιμετωπίσει την απουσία του Λετονού πασαδόρου Janis Jansons που έμεινε εκτός αποστολής, αλλά και τους δυο άλλους ξένους του τον TVanags και τον Romanutti τραυματίες ,αλλά το ΑΠΟΕΛ έμεινε «όρθιο» απέναντι στην ΑΕ Καραβά κερδίζοντας στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 2-3 σετ σε 119’. Ο αγώνας αναβλήθηκε την περασμένη Παρασκευή λόγω κρούσματος κορωνοϊού στο ΑΠΟΕΛ και ήταν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Η νίκη αποκτά πιο μεγάλη σημασία, αφού η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 2-0 και οι «γαλαζοκίτρινοι» πέτυχαν την ολική ανατροπή κερδίζοντας στο τάϊ – μπρέικ. Μάλιστα, για πρώτη φορά φέτος το ΑΠΟΕΛ με τους δυο πόντους ανέβηκε στην 6η θέση με 05 βαθμούς, προσπερνώντας την Ε.Ν.Π.

Η ΑΕ Καραβά έφθασε τόσο κοντά στην πρώτη της νίκη μετά το υπέρ της 2-0, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και έχασε. Πήρε όμως τη Δευτέρα τον πρώτο της βαθμό στη σεζόν.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα στο πρώτο σετ και ξέφυγε με 09-11 και 12-14. Η ΑΕ Καραβά όμως έφερε το σετ στα μέτρα της και προηγήθηκε 22-20, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν 23-23 . Tελικά, η ΑΕ Καραβά σε 28’ πήρε το σετ με 25-23 και προηγήθηκε.

Το ξεκίνημα της ΑΕ Καραβά ήταν εντυπωσιακό στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 08-01.  Σταδιακά, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε στο -3  13-10 αλλά πάλι η προσφυγική ομάδα βρήκε τα πατήματά της και αύξησε σε 17-12. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -4 21-17 αλλά η ομάδα του Herrera δεν πτοήθηκε και τέλειωσε το σετ σε 26’ αφού κέρδισε 25-18 και έκανε το 2-0 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ χωρίς τον Romanutti, αλλά με Πέτρου και Παναγιωτίδη στην εξάδα προηγήθηκε 04-07 στο τρίτο σετ.  Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου είχε στο σετ το πάνω χέρι και πήρε σκορ ασφαλείας 08-15. Η ΑΕ Καραβά όμως σε ένα ποιοτικό σετ αντέδρασε και μείωσε στο -4 16-20. Ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ επανέφερε τον Αργεντινό διαγώνιό του στο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως πήραν νέα διαφορά στο σκορ 17-23 και κέρδισαν με 19-25 σε 28’ και μείωσαν σε 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν πολύ κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα. Η ΑΕ Καραβά παρέταξε ότι καλύτερο είχε στη διάθεσή της ενώ το ΑΠΟΕΛ είχε εκτός τον Romanutti. Έστω και έτσι ο αγώνας ήταν ισοζυγισμένος με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου ακολούθως ήταν πάρα πολύ καλύτερη και προηγήθηκε 06-10 δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν και άλλο σε 11-17, αλλά η προσφυγική ομάδα με αλλαγές μείωσε σε 14-18 με τον Romanutti να μπαίνει ξανά στη «γαλαζοκίτρινη» εξάδα. Το ΑΠΟΕΛ έδειξε να ελέγχει το σετ (16-22), αλλά η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε (18-22). Η ομάδα του Π. Κωνσταντίνου όμως κέρδισε σε 28’ με 19-25 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε 00-03 με τον Romanutti ξανά στον πάγκο. Με την αλλαγή του τερέν, το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε ντάμπλ – σκορ 04-08 και βρέθηκε στο σετ και τη νίκη. Η  ΑΕ Καραβά έπαιξε το τελευταίο της  «χαρτί» και μείωσε σε 08-10, αλλά για άλλη μια φορά από τον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» έγινε η κλασσική αλλαγή Romanutti αντί Παναγίδη. Το ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε το 09-12 με τον Herrera να επιστρατεύει τον έμπειρο Kώστα Καλαφάτη αντί του Ηρόδοτου Ιωάννου. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν αυτό που ήθελαν, κέρδισαν με 10-15 σε 19’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: (25-23, 25-18, 19-25, 19-25, 10-15)

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (AHERRERA): HasanliHerrera, Φιλοκράτους, Σοφοκλέους, Ramma, Ιωάννου – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Καλαφάτης, Gorbige.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παναγίδης, Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς, VanagsRomanutti, Αντωνιάδης– Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Κυπριανού, Πέτρου, Παναγιωτίδης.