Η ΕΑΣ Ομόνοια ήταν η νικήτρια στον αγώνα με την Πετρολίνα ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 88-65, με κορυφαίο παίκτη του αγώνα τον Ντόνοβαν Σμιθ που πέτυχε 33 πόντους, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πρώτο παιχνίδι για την φετινή σεζόν για τους Ρομπέρτο Μαντοβάνη και Σωτήρη Μανωλόπουλο.
Οι «πράσινοι» πήραν νωρίς το προβάδισμα με 13-2 στο 4’, ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασε στο +12 με 18-6. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε με το υπέρ τους σκορ 29-18.
Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στο 13’ με το τρίποντο του Σνάιντερ (31-23), όμως ήταν άμεση η απάντηση της Ομόνοιας, αφού στο επόμενο λεπτό ο Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-23. Ακολούθησαν άλλα δύο τρίποντα από τους φιλοξενούμενους στο 14’ και στο 15’ με τους Φλουντ και Μύθιλλο αντίστοιχα και η διαφορά ανέβηκε στο +17 (40-23). Στο 18’ η Ομόνοια έφτασε στο +23 (50-27) με το τρίποντο του Παπαδημητρίου, ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν 50-31.
Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο επιθετικά, πετυχαίνοντας δύο συνεχόμενα τρίποντα στο 22’ και στο 23’ με τους Έουινγκ και Σνάιντερ μειώνοντας σε 54-39. Η Ομόνοια συνέχισε να πετυχαίνει καλάθια και με το τρίποντο του Πηλακούτα στο 28’ έκανε το 67-44, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 70-48. Στην τελευταία περίοδο η Ομόνοια κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της παίρνοντας το διπλό με 88-65.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-29, 31-50, 48-70, 65-88
Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 4, Έουινγκ 9 (1), Σνάιντερ 21 (3), Σιζόπουλος 4, Κορωνίδης 6 (2), Λουκά 2, Παναγιώτου, Στυλιανού 1, Μανολόπουλος 10 (1), Παντελή 8, Μαντοβάννης
ΕΑΣ Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 33 (4), Μύθιλλος 10 (2), Φλουντ 18 (3), Πηλακούτας 6 (2), Κριλ 9 (1), Κωνσταντίνου, Καραμπατάκης,  Παπαδημητρίου 12 (4), Τσιντάς