Η ΠΑΕΕΚ πέτυχε την σπουδαία και τεράστια νίκη της 12ης αγωνιστικής! Πέρασε νικηφόρα από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» εκμεταλλευόμενη τα πολλά αμυντικά κενά των γηπεδούχων και έδειξε για άλλη μία φορά ότι είναι ομάδα που δεν την ξεγράφεις τόσο εύκολα.

Έστω κι αν τα γκολ των Νάντο και Ενόχ μέσα σε οκτώ λεπτά, κατάφερε να τα ισοφαρίσει η βαρωσιώτικη ομάδα με τους Κορέια στο 45’ και Αμπαρτζουμιάν στο 62’. Ο Έσελινγκ με κοντινή προβολή στο 72’ έδωσε τεράστια νίκη στην ομάδα της Κερύνειας που ανεβαίνει στους 11 βαθμούς. Η Ανόρθωση γνωρίζει την δεύτερη σερί ήττα στον φετινό μαραθώνιο και παραμένει για άλλο ένα παιχνίδι χωρίς νίκη και «κολλημένη» στους 13 βαθμούς.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνιάδης, Ρισβάνης, Κορέια, Ιωάννου (83′ Ρουσιάς), Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46′ Κατσαράβα), Ουάρντα, Χριστοφή (62′ Ντέλετιτς), Λάζαρος
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Αβραάμ, Καλτσάς, Μπουσουλάτζιτς, Αραγιούρι, Κορρέα, Χρυσοστόμου

ΠΑΕΕΚ (Μ. Σεργίδης): Πρόσεκ, Μασέντο, Έσελινγκ, Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο (80′ Τίμερμανς), Ενόχ (80′ Χαραλάμπους), Αριστοτέλους, Γιάνσεν (60′ Καπαρτής), Κούρος (69′ Α. Νεοφύτου)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Ορ, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Νεοφύτου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωάννου, Ρισβάνη / Δημητρίου, Ντίας, Πρόσεκ, Νεοφύτου
ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Χουσμπάουερ, Κορρέα / Σουμαόρο, Μπάμπιτς, Ενόχ, Φραγκέσκου, Νεοφύτου
ΘΕΑΤΕΣ: 3.000 περίπου
ΣΚΟΡΕΡ: Κορέια (45′), Αμπαρτζουμιάν (62′) / Νάντο (34′), Ενόχ (42′), Έσελινγκ (72′)

Έναρξη του αγώνα.
12′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Πρόσεκ.
16′
Νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα δίπλα από την δεξιά κάθετη δοκό του Πρόσεκ.
17′ Tεράστια φάση για την Ανόρθωση με τον Λάζαρο. Μετά από γέμισμα του Καλτσά, έπεσε πίσω στον Ελλαδίτη η μπάλα, που έκανε τη κεφαλιά με τον Πρόσεκ να αποκρούει.
29′ Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου.
30′ Μακρινό σουτ του Χουσμπάουερ, προσπάθησε να μπει στην φάση ο Ουάρντα που δεν βρήκε όμως τη μπάλα.
34′ ΓΚΟΛ 0-1: Εξαιρετική κεφαλιά του Νάντο έπειτα από σέντρα του Δημητρίου, η μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.
36′
Ο Γιάνσεν μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.
39′ Κίτρινη στον Ντίας.
42′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ενόχ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.
45′ ΓΚΟΛ 1-2: Μειώνει η Ανόρθωση με τον Κορέια. Κάθετη του Λάζαρου στον Ουάρντα που έκανε το πλασέ, έδιωξε ο Πρόσεκ σε πρώτο χρόνο και ο Κορέια που καραδοκούσε σκόραρε για τους γηπεδούχους.
45+2′
Κίτρινη στον Ιωάννου.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-2
Έναρξη στο β’ ημίχρονο. Αλλαγή για την Ανόρθωση με τον Κάτσαράβα αντί του Πόποβιτς.
50′
Κίτρινη στον Ρισβάνη.
59′ Ο Λάζαρος έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Έσελινγκ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι η γραμμή πέρασε τη μπάλα.
60′
Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. O Kαπαρτής αντί του Γιάνσεν.
62′ ΓΚΟΛ 2-2: Ισοφαρίζει η Ανόρθωση με τον Αμπαρτζουμιάν. O Aρμένιος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Πρόσεκ και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
62′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ντέλετιτς αντί του Χριστοφή.
65′
Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ο Ουάρντα έπιασε τη κεφαλιά όμως δεν σημάδεψε σωστά.
67′ Kίτρινη κάρτα στον Πρόσεκ.
69′ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Αντρέας Νεοφύτου αντί του Κούρου.
70′ Κίτρινη στον Νεοφύτου.
72′ ΓΚΟΛ 2-3: Σκοράρει ο Έσελινγκ σε φάση διαρκείας και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ΠΑΕΕΚ. Έπειτα από στατική φάση, η μπάλα έφτασε στον αμυντικό της ΠΑΕΕΚ αφού προσέκρουσε στο δοκάρι και έδιωξε ο Αμπαρτζουμιάν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
78′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, πάνω από την εστία η μπάλα.
79′ Κίτρινη στον Ουάρντα.
80′ Αλλαγές για την ΠΑΕΕΚ. Χαραλάμπους και Τίμερμανς στη θέση των Ενόχ και Νάντο.
83′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ρουσιάς αντί του Ιωάννου.