Δεν τα κατάφερε η Εθνική Κύπρου στο δεύτερο παιχνίδι της στην προ-προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025, χάνοντας εκτός έδρας με 66-43 από την Ελβετία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (21-11) και η οποία διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο κατά την οποία οι δύο ομάδες πέτυχαν από 20 πόντους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την απόσταση στους δέκα πόντους (41-31).

Η Ελβετία, που πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Α’ γκρουπ, ανέβασε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο κατά επτά πόντους (52-35), ενώ κράτησαν το προβάδισμά της και στην τέταρτη περίοδο παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 66-43.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του Νικόλα Λουκά με το εθνόσημο στο στήθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 41-31, 52-35, 66-43