Τη σπουδαιότερη νίκη του μέχρι την επόμενη,  πέτυχε την Παρασκευή  26 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ο Παφιακός. Οι Παφίτες  επικράτησαν μέσα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της αήττητης μέχρι απόψε Νέας Σαλαμίνας σε 113’ με 1-3  και ανέβηκαν στη 2η θέση.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό και όλα τα σετ κρίθηκαν σε πολύ μικρές λεπτομέρειες. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε για πρώτη φορά, όμως έδειξε ότι έχει πολύ δυνατό σύνολο, όμως οπισθοχώρησε στην 3η θέση.

«Ερυθρόλευκο μπάσιμο» στο πρώτο σετ και η Νέα Σαλαμίνα  προηγήθηκε 08-03, αλλά ο Παφιακός μείωσε σε 12-09. Ο Παφιακός με ντεμαράζ ισοφάρισε και κατάφερε να κερδίσει το μεγάλο σετ 23-25 και να προηγηθεί σε 26’ 0-1.

Ισορροπημένα άρχισε το δεύτερο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και άλλο κερδίζοντας με 25-19 σε 27’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Παφιακό να επικρατεί στο τρίτο σετ 23-25 σε 31’ και το τέταρτο που κρίθηκε στους έξτρα πόντους με 24-26 σε 29’ και πήρε το τρίποντο.

ΤΑ ΣΕΤ: (23-25, 25-19, 23-25, 24-26)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Balaque, Νικολάου, Barreto, Brugue, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Οικονομίδης, Freire, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης , Xρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου.