Οι Μάβερικς πήγαν να πάθουν έμφραγμα στο Λος Άντζελες. Για καλή τους τύχη είχαν τον Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος τους πήρε από το χέρι και τους οδήγησε στην νίκη στην παράταση με 104-112 επί των Κλίπερς, αποτρέποντας το φιάσκο στο τέλος.
Οι Μάβερικς ήταν μπροστά στο σκορ με 92-102 με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί όμως έπαθαν μπλακ-άουτ, με τους Κλίπερς να φέρνουν τούμπα το ματς και να το στέλνουν τελικά την παράταση, με τον Πολ Τζορτζ να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε της τέταρτης περιόδου, κάνοντας το 103-103! Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Πορζίνγκις.

Ο Λετονός σημείωσε τους 7 από τους 9 πόντους των Μαβς στο έξτρα πεντάλεπτο και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, όντας καθοριστικός. Από κοντά και ο Λούκα Ντόντσιτς με 26 πόντους, με τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ να προσθέτει 17 πόντους. Μελανό σημείο για τους Μαβς ο τραυματισμός του Τζέιλεν Μπράνσον, ο οποίος αποχώρησε πρόωρα από το παιχνίδι.
Για τους Κλίπερς, ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζορτζ 26 πόντους, αλλά με 7/23 σουτ.
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 48-42, 76-80, 103-103, 104-112
ΚΛΙΠΕΡΣ: Μόρις 10 (4/12 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπατς 10 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 31 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπλέντσο 2, Τζορτζ 26 (7/23 σουτ, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίνσλοου, Ιμπάκα 1, Χάρτενσταϊν 4 (5 ριμπάουντ), Μαν 7 91), Κενάρντ 6 (2), Κόφι 7 (1)
ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 17 (2/8 τρίποντα), Χάρνταγουεϊ 13 (5/17 σουτ, 2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 2, Πορζίνγκις 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ντόντσιτς 26 (4/11 τρίπονα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, λάθη), Κλέμπερ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 7 (1), Μαριάνοβιτς, Πάουελ, Μπερκ 5, Μπράνσον 4