Δεν έπαιξε και την καλύτερη μπάλα η Ομόνοια, αλλά πανηγύρισε μία σπουδαία από βαθμολογικής άποψης νίκη, τη 2η συνεχόμενη, κάτι που για πρώτη φορά, το κάνει στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο Χένινγκ Μπεργκ, είδε την ομάδα του να πετυχαίνει δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το τέλος (αυξάνοντας το στο φινάλε με δεύτερο πέναλτι) παρόλο ότι πέρασε δύσκολες στιγμές στο β’ ημίχρονο όταν ο Άρης απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ουζόχο.
Οι πρωταθλητές έχουν πλησιάσει την πρώτη 6άδα και βλέπουν τη συνέχεια που φέρνει το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, τη Δευτέρα 29 Νοεμβρίου στις 20:00.
Υπάρχει όμως ένα θέμα, εν όψει του αιώνιου που έχει να κάνει με το ιατρικό δελτίο, το οποίο δείχνει να γεμίζει εκ νέου.
Ο Μπασιρού λόγω θλάσης, δεν έχει πιθανότητες να προλάβει, ο Γιούστε με τη σειρά του, ένιωσε ενοχλήσεις και αν είναι τελικά και για τον Ισπανό αμυντικό θλάση, ενδεχομένως να μείνει με τη σειρά του έξω.
Αναμονή, προκύπτει και για τον Τσέποβιτς που έμεινε στα αποδυτήρια λόγω ενοχλήσεων.