Οι οιωνοί δεν ήταν με το μέρος τους. Τέσσερις πενταδάτοι έμειναν εκτός αγώνα (Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Γιάννης Αντετοκούνμπο, Μπρουκ Λόπεζ), οι Σέλτικς είχαν μόλις μία απουσία, αυτή του Τζέιλεν Μπράουν, οπότε η ήττα στη Βοστώνη (122-113) δεν μπορεί να θεωρηθεί εκτός προγράμματος για τους Μπακς.
Η ομάδα του Μιλγουόκι έκανε καλή προσπάθεια, πήγε τον αγώνα στην παράταση με μεγάλο τρίποντο του Γκρέισον Άλεν και καλή άμυνα στον Τζέισον Τέιτουμ, αμύνθηκε όσο μπορούσε χωρίς τους πύργους της στη φροντ λάιν, έμεινε κοντά στο σκορ και διεκδίκησε τον αγώνα μέχρι το τέλος, με τους πέντε starters να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά την αστοχία του Τζρου Χόλιντεϊ (17 πόντοι, 5/13 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα) να αποδεικνύεται καθοριστική.
Στο 6-7 έπεσαν οι Μπακς (1-4 εντός και 5-3 εκτός έδρας) που στερήθηκαν για πρώτη φορά φέτος τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, στο 6-6 ανέβηκαν οι Σέλτικς που είχαν σε καταπληκτικό βράδυ τον Ντένις Σρούντερ. Ο Γερμανός πόιντ γκαρντ, που βρίσκεται στη Βοστώνη με μονοετές συμβόλαιο 5.9 εκατομμυρίων δολαρίων, σκόραρε 38 πόντους (13/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:18), την ώρα που ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 από 13 σουτ και ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσφερε double-double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο υπογράφει σε θαυμαστές του πριν από το Σέλτικς - Μπακς της 12ης Νοεμβρίου 2021.
Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, το πέμπτο και τελευταίο ματς της περιοδείας τους στην Ανατολή με αντίπαλο τους Χοκς στην Ατλάντα (ξημερώματα Δευτέρας στη 01:00 ώρα Ελλάδας), πριν από την επιστροφή στο Μιλγουόκι και τα πέντε σερί εντός έδρας παιχνίδια με Λέικερς, Θάντερ, Μάτζικ, Μάτζικ και Πίστονς.
Με την ένατη διαφορετική αρχική πεντάδα σε 13 αγώνες (Χιλ, Χόλιντεϊ, Άλεν, Κόνατον, Πόρτις), οι Μπακς μπήκαν καλά στο ματς, στηρίχθηκαν στον Πόρτις που έβαλε 5/6 σουτ και 10 πόντους για το 16-17, δεν είχαν όμως απάντηση για τον Σρούντερ που έβαλε άλλους τόσους για το 21-17 στο όγδοο λεπτό. Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο, που πέτυχε έξι γρήγορους πόντους, έδωσε πνοή στο Μιλγουόκι για να μείνει κοντά στο σκορ πριν ο Άλεν βάλει 3/3 βολές για το 30-30 της πρώτης περιόδου. Οι Κέλτες είχαν 4/12 τρίποντα, τα Ελάφια μόλις 1/11 (!) αλλά ακόμη κι έτσι το γεγονός ότι δεν είχαν κάνει λάθος, είχε παίξει σημαντικό ρόλο.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο. Ο Χόλιντεϊ πήρε την σκυτάλη από τον Πόρτις, ο Θανάσης έδωσε ενέργεια στην άμυνα, ο Νουόρα έβαλε το τρίποντο της προσπέρασης (47-49) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο και ο Χιλ με τρελό σουτ από την αριστερή γωνία έγραψε το 51-55 της ανάπαυλας. Οι Μπακς συνέχιζαν να σουτάρουν με χαμηλό ποσοστό, είχαν όμως 5/10 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο μετά από το ένα εύστοχο στο πρώτο, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κεφαλαιοποιήσουν τα 15 περισσότερα ριμπάουντ καθώς ο Σρούντερ είχε πάρει τα 15 από τα 50 σουτ της ομάδας του.

Κόνατον και Χιλ μπήκαν “ζεστοί” και στο δεύτερο μέρος, έβαλαν σουτ για το 61-62 στο 28′ και οι Μπακς εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των Σέλτικς, όμως ο Μάρκους Σμαρτ “ντύθηκε” σκόρερ, τους έδωσε το προβάδισμα και τους κράτησε μπροστά στο σκορ προς τα τέλη του τρίτου δωδεκαλέπτου. Με την διαφορά στους έξι, οκτώ, δέκα πόντους οι Μπακς προσπαθούσαν να ακολουθήσουν χωρίς να ξεμείνουν σε μεγαλύτερη απόσταση, η αλήθεια είναι πως στην άμυνα δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι αξιόλογο, ήταν όμως ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης και το 88-81 έμοιαζε κολακευτικό για εκείνους.
Με τον Πόρτις να κάνει ένα βήμα μπροστά, οι Μπακς μείωσαν στους πέντε (92-87) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και πήγαν και στους τέσσερις (99-95) με τρίποντο του Άλεν στο 44′, είδαν τον Οτζελέγε να γράφει το 104-100 με δύσκολο σουτάκι από μέση απόσταση, τον Άλεν να βάζει τρίποντο από την γωνία για το 106-105 και τον Χιλ να μειώνει στον πόντο (106-105) μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σρούντερ απάντησε στα 30.3 με φλότερ για το +3, ο Άλεν έβαλε ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο για το 108-108 και στην τελευταία επίθεση ο Τέιτουμ βρήκε σίδερο για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.
Εκεί ο Ντένις Σρούντερ έβαλε μακρινό δίποντο για το 114-111, συνέχισε με λέι-απ για το 116-111 στο 1:30 πριν από το τέλος, είδε τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς να κόβει ένα σουτ, τον Χόλιντεϊ να αστοχεί στο δωδέκατο (!) τρίποντό του, έβαλε βολές για το 118-111 και κλείδωσε την νίκη για τους Σέλτικς.
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-30, 51-55, 88-81, 108-108 (κ.α.), 122-113
ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ουντόκα): Τέιτουμ 27 (5/12 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Σρούντερ 38 (13/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σμαρτ 19 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρίτσαρντσον 8 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 2, Γκραντ Γουίλιαμς 4, Νέσμιθ 3 (1)
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Άλεν 21 (1/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Κόνατον 15 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 22 (9/11 δίποντα;, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (5/13 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χιλ 16 (5/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οτζελέγε 2 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Νουόρα 11 (3), Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Χουντ 3 (1)
Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 35/55 δίποντα, 12/41 τρίποντα, 16/18 βολές, 61 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 16 λάθη, 12 φάουλ
Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 28/51 δίποντα, 16/47 τρίποντα, 9/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη