«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 2-3 (19-25, 25-22, 23-25, 25-14, 12-15)
Μεγάλο διπλό πέτυχε το βράδυ της Τρίτης στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής που κράτησε 130’ κέρδισε τον ισόβαθμο και συνοδοιπόρο της στην κορυφή Property Gallery Απόλλων με 2-3.
Το μεγάλο ντέρμπι απόλαυσαν τόσο οι θεατές όσο και οι τηλεθεατές μέσα από την πλατφόρμα της  Cablenet Sports 3 HD.
H Oλυμπιάδα με τη νίκη απέναντι στον πανίσχυρο φέτος Property Gallery Aπόλλων   πήρε και ψυχολογία. Ο Property Gallery Απόλλων μπορούσε να κέρδιζε όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αλλά είδε το αήττητό του να σπάζει εξασφαλίζοντας στο ντέρμπι ένα βαθμό.
Το ντέρμπι κορυφής άρχισε όπως αναμενόταν με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν (05-05, 08-08). Η Ολυμπιάδα σταδιακά αύξανε τον ρυθμό της  προηγήθηκε 13-15 και ξέφυγε 15-21 για να κερδίσει με 19-25 σε 26’ γράφοντας το 0-1 σετ.
Ο Property Gallery Απόλλων θέλοντας να επιστρέψει στο ντέρμπι μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +2 (04-02). Η Ολυμπιάδα όμως ισοφάρισε 06-06. Για κάποιο σημείο το ντέρμπι κορυφής ήταν στην πλήρη ισορροπία, αλλά η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο +4 13-17. Mε ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ η ομάδα του Γ. Γιαπάνη ανέτρεψε την ροή του αγώνα και με ένα μεγάλο σερί προηγήθηκε 23-19 αλλά οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη μείωσαν 24-22. Ωστόσο,  οι «γαλάζιες» πήραν το χρυσό πόντο κερδίζοντας 25-22 σε 28’. Το ντέρμπι άρχισε ξανά 1-1.
Το ισοζύγιο δυνάμεων συνεχίστηκε στο τρίτο σετ με την προσφυγική  ομάδα να προηγείται 04-06. Το σετ πρόσφερε αρκετό σασπένς με την προσφυγική ομάδα να έχει  το προβάδισμα 12-16, αλλά τις Λεμεσισανές να ισοφαρίζουν 22-22.. Τελικά, η Ολυμπιάδα κατόρθωσε να πάρει το σετ με 23-25 σε 32’ και ανέκτησε το προβάδισμα.
Το τέταρτο σετ στο ξεκίνημά του έμοιαζε όπως  τα προηγούμενα. Η Ολυμπιάδα άρχισε ελαφρώς καλύτερα και βρέθηκε στο +2 03-05 και τον Property Gallery Απόλλων να ισοφαρίζει 05-05. Οι «γαλάζιες» έκτισαν μια μικρή διαφορά και προηγήθηκαν 09-06, ενώ αύξησαν σε 13-09. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη παίζοντας με καλή ψυχολογία βρέθηκε στο +6 16-10,ενώ με τη δυναμική που απέκτησε βρέθηκε πιο κοντά στην ισοφάριση με το σκορ στο 18-13. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν πολύ σταθερός και ξέφυγε 22-13 με τον κ. Νικολάκη να αποσύρει τις Τ. Μudritskaya και Α. Cutworth. . Oι Λεμεσιανές κέρδισαν με 25-14 σε 23’ και ισοφάρισαν το ντέρμπι σε 2-2.
O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε στο πέμπτο σετ με 02-01, όμως δεν πήρε ισχυρό προβάδισμα με την Ολυμπιάδα να ισοφαρίζει 04-04. O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 07-05 και 08-06 με την αλλαγή τερέν.  Η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε με 11-13 και πήρε το μεγάλο διπλό με 12-15 σε 21’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.
Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Nogueras, Lavruk, Ventura, Λάμπρου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitova, Simanovski.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Λεωνίδου, Hudima, Μανίταρου, Drodz, Cutworth, Mudritskaya – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου, Χαραλαμπίδη, Νικολάου, Donchuk.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Σ. Φλουρής – Β’ Α. Κωνσταντινίδης
ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Κ. Πυθαρίδης  – Β’ Χ.Μητροφάνους
ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Δ. Πέτρου – Β’ Μ.Παπαμιχαήλ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Γ. Καϊλης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ  3-2  (23-25, 25-17, 13-25, 25-19, 15-13)
Σπουδαία νίκη έστω και εάν δεν πήρε το τρίποντο, αλλά μόνο δυο πόντους πήρε η Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στην έδρα της κέρδισε μετά από συναρπαστικό παιχνίδι τον Δικέφαλο Γερίου στο ντέρμπι νεοφώτιστων με 3-2 σετ σε 113’.
Οι δυο πόντοι είναι πολύτιμοι για τις «ερυθρόλευκες» που βρέθηκε πίσω με 0-1 και 1-2, ενώ έχαναν 12-13 στο τάϊ – μπρέικ και τα κατάφεραν. Από την άλλη ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται δυο φορές, αλλά τέλειωσε το παιχνίδι. Παράλληλα, στο πέμπτο σετ προηγήθηκε αλλά έχασε.
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ μεταξύ των δυο νεοφώτιστων με τον Δικέφαλο να έχει το ελαφρύ προβάδισμα, αλλά τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει 19-19. Στο φινάλε του πρώτου σετ που κράτησε 26’ ο Δικέφαλος ήταν πιο αποτελεσματικός κερδίζοντας 23-25 σε 26’ και πήρε προβάδισμα.
Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 04-01 στο δεύτερο σετ, αλλά η ομάδα του Γερίου γύρισε τα δεδομένα 06-08. Οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ντέρμπι στα μέτρα τους και έκτισαν διαφορά πέντε πόντων 17-12. Η Νέα Σαλαμίνα κράτησε τις αποστάσεις κερδίζοντας 25-17 σε 25’ και ισοφάρισε.
Ο Δικέφαλος ήταν πολύ καλός στο τρίτο σετ και πήρε σαφές προβάδισμα 04-10. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργίου έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και κέρδισε 13-25 σε 21’ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεμεσό.
Στο τέταρτο σετ τα πάντα ήταν ρευστά με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 08-07 αλλά τις «μαυροκίτρινες» να προηγούνται 10-12, αλλά τις «ερυθρόλευκες» να επανέρχονται και να προηγούνται 19-16. Οι «ερυθρόλευκες» με ορθές επιλογές φάνηκαν να «παγιώνουν» το προβάδισμά τους 21-17 και τελικά κέρδισαν 25-19 σε 25’ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 σετ σε 25’.
Tο παιχνίδι κρίθηκε στο πέμπτο σετ με τον Δικέφαλο να μπαίνει πολύ καλά και να προηγείται 02-06. Με την αλλαγή του τερέν ο Δικέφαλος ήταν στο +5 03-08. H Nέα Σαλαμίνα το πάλεψε και μείωσε στο -1 10–11 με το σετ να αποκτά χρώμα ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 12-11 και τα ψυχολογικά δεδομένα άλλαξαν. Όλα θα κρίνονταν στις πιο μικρές λεπτομέρειες και στα λάθη με τον Δικέφαλο να προηγείται εκ νέου 12-13. Οι  «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα και σε 18’ κέρδισαν 15-13 εξασφαλίζοντας μι α σημαντική νίκη με 3-2 σετ.
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Palmieri, Προκοπίου, Lezhenkina, Κοκκίνου, Strefling , Θεοδούλου– Λίμπερο: Γεωργίου –Αλλαγές: Ιωάννου.
ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Oικονομίδου, Karabinovich, Βατυλιώτη, Weg, Lukacs, Σολωμή – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη. – Αλλαγές: Παντελίδου, Διάκου, Τilley.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α. Δανιήλ – Β’ Μ. Αντώρκας
ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Σ. Ιωάννου – Β’ Χ.Αλεξάνδρου
ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ E. Σιαπάνη – Β’ Ε. Παπαχριστοφόρου
ΠΑΡΑΡΗΡΗΤΗΣ: Σ.Σεργίου
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: A.Kεφάλας