Τα στατιστικά στο ποδόσφαιρο παίζουν πάντοτε το δικό τους ξεχωριστό ρόλο. Με τους αριθμούς λοιπόν… καταπιαστήκαμε και μέσω της παρακάτω ανάλυσης, η ιστοσελίδα μας σας παρουσιάζει την παραγωγικότητα των ομάδων ανά ημίχρονο, καθώς επίσης και τα καλά χρονικά τους διαστήματα ανά τέταρτο, όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Παρακάτω διαβάστε τι ισχύει για την καθεμία ξεχωριστά, αναλύοντας τις ομάδες βάσει της υφιστάμενης θέσης τους στον βαθμολογικό πίνακα. Σε παρένθεση, τα συνολικά γκολ που έχει πετύχει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (16)

Διαθέτει την καλύτερη επίθεση με 16 τέρματα. Πέτυχε 5 στο πρώτο ημίχρονο και 11 στο δεύτερο. Το καλύτερο του τέταρτο είναι το διάστημα 75-90’, κατά το οποίο πέτυχε πέντε γκολ, με ποσοστό 31,2%.

ΑΕΚ (15)

Η ΑΕΚ σκόραρε 6 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 9 στο δεύτερο. Το καλύτερο της διάστημα είναι το πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, δηλαδή 45-60’, όταν πέτυχε 4 γκολ, δηλαδή το 26,7% των τερμάτων της.

ΑΡΗΣ (12)

Μαζί με τον Απόλλωνα, ο Άρης είναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο. Μόλις τρία πέτυχε στο δεύτερο, τα τριπλάσια στο πρώτο! Το καλύτερο του διάστημα είναι το τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους (30-45’) με 4 γκολ, με ποσοστό 33%. Δεν έχει σκοράρει ούτε ένα το διάστημα 60-75’!

ΑΠΟΕΛ (11)

Το ΑΠΟΕΛ έχει πετύχει 4 γκολ στο πρώτο μέρος και 7 στο δεύτερο. Καλύτερο διάστημα το τελευταίο τέταρτο του αγώνα (75-90’), κατά το οποίο σκόραρε 3 τέρματα, με ποσοστό 27,3%.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (10)

Πιο παραγωγική στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση παρά στο δεύτερο, με τα γκολ να είναι 7-3. Καλύτερο διάστημα το 30-45’ με τέσσερα τέρματα, ήτοι ποσοστό 40% των συνολικών της τερμάτων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (6)

Μόλις 2 γκολ στο πρώτο μέρος για τους «μαυροπράσινους» και διπλάσια στο δεύτερο. Πέτυχε τα μισά του τέρματα το διάστημα 75-90’, με ποσοστό 50% στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων. Δεν σκόραρε ακόμη στα διαστήματα 30-45’ και 60-75’.

ΑΕΛ (12)

Η μοναδική ομάδα με τον ίδιο αριθμό τερμάτων σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο (από 6). Τα περισσότερα τα πέτυχε στο διάστημα 75-90’, συνολικά τρία, με ποσοστό που αντιστοιχεί στο 25% των συνολικών της τερμάτων.

ΠΑΦΟΣ FC (10)

Η παφιακή ομάδα πέτυχε 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο κι 7 στο δεύτερο. Καλύτερο της διάστημα το 45-60’, κατά το οποίο σκόραρε 4 τέρματα, δηλαδή το 40% των γκολ που πέτυχε.

ΟΜΟΝΟΙΑ (7)

Οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα) κι έξι στο δεύτερο! Συγκεκριμένα, σκόραραν από 3 γκολ στο διάστημα 45-60’ και 75-90’, με ποσοστό 42,9% στο κάθε συγκεκριμένο τέταρτο. Το αξιοσημείωτο είναι πως δεν έχουν σκοράρει σε τρία διαστήματα στο παιχνίδι: 0-15’, 30-45’ και 60-75’ και είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα με τρία… άσφαιρα 15λεπτα!

ΠΑΕΕΚ (5)

Οι νεοφώτιστοι έχουν σκοράρει 4 γκολ στο πρώτο μέρος και μόλις ένα στο δεύτερο. Πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο (0-15’), με ποσοστό 40%. Δεν έχουν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στα διαστήματα 45-60’ και 60-75’.

ΔΟΞΑ (8)

Η Δόξα έχει πετύχει 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 3 στο δεύτερο. Καλύτερα της διαστήματα είναι το 15-30’ και 30-45’, από δύο γκολ σε κάθε τέταρτο, με ποσοστό 25%…

ΕΘΝΙΚΟΣ (7)

Μόλις 2 γκολ στο πρώτο μέρος και 5 στο δεύτερο. Στο τέταρτο 60-75’ και 75-90’ έχει σκοράρει από δύο τέρματα, κάτι που μεταφράζεται σε ποσοστό 28,6%. Δεν έχει σκοράρει ακόμη στο τέταρτο 30-45’.