Επιβεβαιώθηκε το σενάριο, που θεωρούταν ως πιο πιθανό για τον επίλογο του 4ου γκρουπ στο στάδιο 2 του Τσάμπιονς Λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών και οι ομάδες του Παναγιώτη Γκιώνη και του Γιάννη Σγουρόπουλου «μονομαχούν» σήμερα για την πρόκριση στην 8άδα!

Κατά τη σημερινή 2η αγωνιστική του γκρουπ, στη Βαρσοβία, η Μπογκόρια του Γκιώνη κάμφθηκε με 3-1 από την επικεφαλής ρωσική Όρενμπουργκ, ενώ η Νόι Ουλμ του Σγουρόπουλου κατέβαλλε με το ίδιο σκορ την Ελ Νίνο Πράχα από την Τσεχία. Έτσι, το πολωνικό και το γερμανικό αντίστοιχα, κλαμπ των τοπ Ελλήνων αθλητών, ισοβαθμούν στη 2η προνομιούχο θέση με 3 βαθμούς και στη σημερινή τελευταία αγωνιστική τα παίζουν όλα για όλα για την πρόκριση.

Ο αγώνας της Μπογκόρια με τη Νόι Ουλμ αρχίζει στις 13:00 (ώρα Ελλάδας) και ο νικητής θα περάσει στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ ως 2ος από το 4ο γκρουπ ό,τι κι αν γίνει το απόγευμα στο ματς της πρωτοπόρου Όρενμπουργκ με την ουραγό Ελ Νίνο. Σε ατομικό επίπεδο οι βασικοί αθλητές της εθνικής μας ομάδας έδωσαν σήμερα από έναν αγώνα, νίκη είχε ο Σγουρόπουλος και ήττα ο Γκιώνης.

Στο πρώτο ωράριο της δεύτερης ημέρας η Μπογκόρια ήταν αουτσάιντερ απέναντι στην πέντε φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης Όρενμπουργκ. Έβαλε στόχο όμως, να κυνηγήσει την έκπληξη, όπως είχε κάνει και η Νόι Ουλμ την Παρασκευή. Προηγήθηκε με 1-0 όταν το νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης ο Λιν Γιουν Τζου από την Ταϊπέι λύγισε με 3-2 σετ από τον συμπατριώτη του Τσουάν Τσι Γιουάν (τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς και όλες στα πέντε σετ…), αλλά τελικά έχασε 3-1.

Την ευκαιρία να βάλει πάλι πολύ γερά την Μπογκόρια στη διεκδίκηση της νίκης είχε ο Γκιώνης στο τρίτο στη σειρά παιχνίδι, όμως κάμφθηκε με 3-2 σετ και μετά διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Βραζιλιάνος Χούγκο Καλντεράνο (νούμερο 5) που με δύο ακόμα προσωπικές νίκες πιστοποίησε την εξαιρετική φόρμα του.

O Γκιώνης (νούμερο 52 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) θα έδινε ένα ματς, έτσι κι αλλιώς, κι αυτό ήταν απέναντι στον Πορτογάλο Μάρκος Φρέιτας (Νο 24), με τον οποίο γνωρίζονται πολύ καλά από χρόνια. Ο πρωταθλητής μας δεν είχε βρει ρυθμό για περίπου δύο σετ, αλλά μπήκε ξαφνικά στο παιχνίδι από το 0-1 στα σετ και 6-10 στο 2ο. Έκανε ανατροπή και ισοφάρισε σε 1-1, μάλιστα, στο 3ο σετ προηγήθηκε 5-0 συμπληρώνοντας 11 σερί πόντους! Ο Γκιώνης απέκτησε αργότερα το προβάδισμα, όμως ο αριστερόχειρας πρώην δευτεραθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών βρήκε τις λύσεις κι έφτασε στη νίκη με 3-2 και το τελευταίο σετ να λήγει 6-1.

Σημειωτέον ότι σύμφωνα με το αρχείο της διεθνούς ομοσπονδίας ο Γκιώνης είχε επικρατήσει στις δύο πρώτες αναμετρήσεις του σε μεγάλη διοργάνωση με τον Φρέιτας, όμως από το 2014 έως σήμερα συμπλήρωσε πέντε συνεχείς ήττες.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Μπογκόρια-Όρενμπουργκ 1-3:

Τσουάν Τσι Γιουάν-Λιν Τζουν Γιου 3-2 (9-11, 11-4, 11-9, 6-11, 6-5)

Μάρεκ Μπαντόφσκι-Χούγκο Καλντεράνο 0-3 (5-11, 1-11, 10-12)

Παναγιώτης Γκιώνης-Μάρκος Φρέιτας 2-3 (1-11, 12-10, 11-5, 4-11, 1-6)

Τσουάν-Καλντεράνο 1–3 (12-10, 5-11, 4-11, 8-11)

Το βράδυ ήταν η σειρά της Νόι Ουλμ να μπει στον αγωνιστικό χώρο. Σε αντίθεση με την πρεμιέρα κόντρα στην Όρενμπουργκ σήμερα είχε τις πιθανότητες με το μέρος της. Με τον Ρώσο Κάτσμαν να σημειώνει δύο νίκες και τον Σγουρόπουλο να επικρατεί σχετικά εύκολα από τη θέση 3 της ομάδας του οι Γερμανοί ξεπέρασαν το εμπόδιο της Ελ Νίνο Πράχα με 3-1 πετυχαίνοντας την τέταρτη συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση ύστερα από τις τρεις στο στάδιο 1. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών (ο οποίος ετοιμάζεται και για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21 του Βελγίου, που γίνεται την ερχόμενη βδομάδα) νίκησε με 3-0 σετ τον Τσέχο Φράντισεκ Οντρέκα και σε εκείνο το σημείο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Παράλληλα κάλυψε και την αναπάντεχη ήττα του Ρώσου πρωταθλητή Ευρώπης U21 Βλαντιμίρ Σιντορένκο νωρίτερα από τον πρώτο παίκτη των Τσέχων, τον Γίρι Βράμπλικ.