Νέο πισωγύρισμα για τη Ρόμα.

Σε ένα ματς με δύο ανατροπής, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Βενέτσια. Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές παρέμεινε πέμπτη με 19 βαθμούς και με κίνδυνο να την προσπεράσει η συμπολίτισσα Λάτσιο. Η ομάδα της Βενετίας, από την άλλη πλευρά, σκαρφάλωσε στους 12 βαθμούς και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Καλντάρα με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ στο 3’ έδωσε την πρώτη ψυχρολουσία στους «τζιαλορόσι», που όμως αντέδρασαν και γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο. Ο Σομουρόντοφ στο 43’ μετά από φάση διαρκείας και ο Άμπραχαμ με όμορφη προσωπική ενέργεια και τελείωμα στο 45+2’ έφεραν τούμπα το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ανήκε στους γηπεδούχους που ισοφάρισαν με πέναλτι του Αράμου στο 65’ και στο 74’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Οκερέκε να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει εύστοχα.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Ρομέρο, Ματζόσι (77′ Εμπουέχι), Καλντάρα, Τσεκαρόνι, Χαπς, Κρινγκόι (46′ Σίγκουρντσον), Μπούσιο, Αμπάντου, Αράμου (77′ Τέσμαν), Κάιν (70′ Μοντόλο), Οκερέκε (89′ Ανρί)

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κουμπούλα (66′ Πέρεθ), Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ (83′ Ζαλέφσκι), Κριστάντε, Βερετού, Ελ Σαράουϊ, Πελεγκρίνι (77′ Τζανιόλο), Σομουρόντοφ (83′ Μαγιοράλ), Έιμπραχ