Πολύ μεγάλο διπλό για την Κάντιθ που νίκησε με 1-0 την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας και πλασέ του Σάλβι. Στο 32′ ο Ουνάι είπε όχι στον Περέα και πέντε λεπτά μετά έβγαλε την κεφαλιά του Λοσάνο. Κακό το δεύτερο μέρος με την Κάντιθ να αμύνεται και την Αθλέτικ να μην μπορεί να δημιουργήσει. Στο 79’΄οι Βάσκοι ζήτησαν πέναλτι σε μια πτώση του Ραούλ Γκαρθία αλλά διαιτητής και VAR δεν είχαν παράβαση.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ουνάι Σιμόν, Λέκουε, Ουνάι Νιούνιεθ, Γεράι, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (46’Νίκο Γουίλιαμς), Ντάνι Γκαρθία, Βέσγα (57’Ραούλ Γκαρθία), Μουνιαΐν (76’Σεράνο), Σανθέτ (89’Μορσίγιο), Ινιάκι Γουίλιαμς.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Ιθά (70’Ακαπό), Κάλα, Χαρογιάν, Εσπίνο, Γιόνσον (83’Νεγρέδο), Σάλβι (46’Τσαπέλα), Άλεξ Φερνάντεθ, Περέα (63’Αρθαμένδι), Σομπρίνο, Λοσάνο (70’Φάλι).