Οι Σανς ήξεραν ότι για να νικήσουν τους Ρόκετς έπρεπε απλώς να εμφανιστούν σοβαροί. Αυτό ακριβώς έκαναν από την τρίτη περίοδο κι έπειτα και πήραν την νίκη με 123-111, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-3, έναντι 1-7 του Χιούστον.

Στην σκιά του δημοσιεύματος του ESPN για τον ιδιοκτήτη της ομάδας, Ρόμπερτ Σάρβερ, το Φοίνιξ ήταν νωθρό στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο ανέβασε ρυθμούς παίρνοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι, τελειώνοντας την δουλειά στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λάντρι Σάμετ να προσθέτει 19 πόντους και τους ΝτιΆντρε Έιτον και Μίκαλ Μπρίτζες από 16 πόντους,

Για τους Ρόκετς, ο Κέβον Πόρτερ είχε 20 πόντους και ο Κρίστιαν Γουντ 18 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ) και 15 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-30, 56-61, 93-86, 123-111

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 3 (1), Μπρίτζες 16 (2), Έιτον 16 (11 ριμπάουντ), Πολ 9 (3/10 σουτ, 1/5 τρίπονα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μπούκερ 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 2, Ναντέρ 2, Τζόνσον 12 (2), ΜακΓκί 11 (5 ριμπάουντ), Πέιτον 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάμετ 19 (4)

ΡΟΚΕΤΣ: Τέιτ 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουντ 18 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σενγκούν 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πόρτερ 20 (7/17 σουτ, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκριν 16 (3/14 σουτ, 2/7 τρίποντα), Μάρτιν 4, Νουάμπα 8, Όγκαστιν 6 (2), Γκόρντον 12 (2), Μπρουκς

Χοκς – Τζαζ 98-116
Οι Τζαζ παρατάχθηκαν χωρίς τον Ντόνοβαν Μίτσελ στην Ατλάντα. Αποδείχθηκε ότι δεν είχε καμία σημασία. Φρόντισε ο Τζόρνταν Κλάρκσον για αυτό, οδηγώντας τους “Μορμόνους” στην νίκη με 98-116 επί των Χοκς, στηριζόμενοι σε ένα απίστευτο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 41-24 υπέρ τους.

Ο Κλάρκσον με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 23 πόντους και τον Τζο Ινγκλς 19 πόντους.

Για τους Χοκς, ο Τρέι Γιανγκ είχε 21 πόντους, ο ΝτιΆντρε Χάντερ 14 πόντους και οι Τζον Κόλινς και Κλιντ Καπέλα από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 40-39, 74-75, 98-116

ΧΟΚΣ: Κόλινς 13 (3), Χάντερ 14, Καπέλα 13 (10 ριμπάουντ), Γιανγκ 21 (8/20 σουτ, 7 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 6 (1), Ρέντις 4 (1/6 σουτ), Τζόνσον 2, Τζενγκ 1, Γουίλιαμς 5 (2/8 σουτ), Ράιτ, Λουάου-Καμπαρό 3 (1), Μέις 2, Χέρτερ 6

ΤΖΑΖ: Ο’Νιλ 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 23 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 13 (15 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 13 (5/13 σουτ, 3 τρίποντα, 11 ασίστ), Ινγκλς 19 (5), Πασκάλ 2, Φιτς, Χιουζ, Γουάιτσαϊντ 2, Κλάρκσον 30 (4), Φόρεστ, Όνι Μπάτλερ 5 (1)

Πίστονς – Σίξερς 98-109
Οι Σίξερς παρατάχθηκαν στο Ντιτρόιτ χωρίς τους Τομπάιας Χάρις και Ντάνι Γκριν, αλλά δεν είχαν καμία όρεξη για να κάνουν γκέλα. Παίζοντας λοιπόν όσο χρειαζόταν, πήραν την νίκη με 98-109 κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 32-36 υπέρ τους.

Ο Σεθ Κάρι με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ταϊρίς Μάξεϊ να προσθέτει 20 πόντους και τον Τζοέλ Εμπίντ 19 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκραντ είχε 27 πόντους και ο Κέιντ Κάνινγκχαμ 18 πόντους (αλλά με 4/17 σουτ) και 10 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-31, 66-63, 82-86, 98-109

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 27 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέι 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Στιούαρτ 6 (7 ριμπάουντ), Κάνινγκχαμ 18 (4/17 σουτ, 1/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χέιζ 10 (2), Ολίνικ 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιλς 2, Τζόζεφ 2, Φ. Τζάκσον 8 (2), Τ. Τζάκσον 7 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Εμπίντ 19 (6/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μάξεϊ 20 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κάρι 23 (4), Τάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νιάνγκ 14 (3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ριντ 4 (9 ριμπάουντ), Ντράμοντ 8 (10 ριμπάουντ)