Έβδομη νίκη σε οκτώ αγώνες στο EuroLeague μετράει η Αρμάνι, που επικράτησε με 75-70 της Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο για να την ρίξει στο 6-2 και να μείνει μόνη της στην κορυφή.

Κορυφαίοι οι Λουίτζι Ντατόμε (17 πόντοι), Ντέβον Χολ (16 πόντοι) και Σέιβον Σιλντς (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντίνο Μήτογλου με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Στον αντίποδα, για τη Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νίκολα Μίροτιτς (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νικ Καλάθης (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Με τρομερή επίθεση στα πρώτα λεπτά, η Αρμάνι έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων στο έβδομο λεπτό, έκλεισε την περίοδο σε απόσταση με τον Μήτογλου να βάζει το λιθαράκι του, κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της δεύτερης με τον Ντέβον Χολ να κάνει θραύση στο σκοράρισμα (13 πόντοι στο 40-30 του 17′).

Με τον Μήτογλου να βοηθάει ακόμη περισσότερο στο σκοράρισμα, οι Ιταλοί πήγαν στο +11 (52-41) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Γιασικεβίτσιους προσπαθούσε να καταλάβει, γιατί η ομάδα του δεν απειλούσε από το τρίποντο αλλά δεν τα κατάφερνε. Η Μπαρτσελόνα μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα απίθανο σερί 0-14 για να περάσει μπροστά με 63-61, οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για ένα πεντάλεπτο, όμως το τρίποντο του Σιλντς για το 67-65 στο 37′ ήταν ένα πολύ μεγάλο καλάθι. Ο Ντατόμε με νέο σουτ έδωσε αέρα πέντε πόντων (70-65) στην Αρμάνι και ο Ροντρίγκεθ έγραψε το 73-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι, Χολ 16 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μήτογλου 11 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 2, Σιλντς 11 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάινς 5 (1), Ντατόμε 17 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σανλί 4, Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Οριόλα 4, Λαπροβίτολα, Χίγκινς 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Κούριτς 9 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)