Μοιρασιά στο μεγάλο ντέρμπι των Βάσκων, με τις Σοσιεδάδ και Μπιλμπάο να μένουν στο 1-1. Άνοιξε το σκορ ο Ισάκ με πέναλτι για τη Σοσιεδάδ, ισοφάρισε στο 90+2’ ο Μουνιαΐν με φαουλάρα. Μόνη πρώτη η Σοσιεδάδ με +1 από Ρεάλ και Σεβίλλη αλλά αγώνα παραπάνω.
Στο 19ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από σουτ του Ισάκ, ενώ στο 27’ το σουτ του Γιανουζάι πέρασε μόλις έξω και στο 30’ ο Μαρτίνεθ αστόχησε από κοντά με κεφαλιά.
Στο 35’ ο Ελουστόνδο πρόλαβε σωτήρια τον Ουίλιαμς, ενώ στο 38’ ο Ισάκ νικήθηκε ξανά από τον Σιμόν και στο 40’ Ελουστόνδο έκοψε και πάλι τον Ουίλιαμς.
Στο 48ο λεπτό ο Ρεμίρο έσωσε μετά από σουτ του Ραούλ Γκαρσία ενώ στο 50’ το σουτ του Σίλβα πέρασε λίγο έξω και στο 55’ ο Μαρτίνεθ έκανε πέναλτι στον Μερίνο, ο Ισάκ το εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 1-0.
Στο 68ο λεπτό ο Ρεμίρο είπε όχι σε σουτ  του Ουίλιαμς ενώ στο 84’ αποβλήθηκε ο Ινίγο Μαρτίνεθ της Μπιλμπάο. Κι όμως στο 90+2’ ο Μουνιαΐν με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1.