Οι Μπουλς έδειξαν ξανά πως φέτος δεν αστειεύονται.

Η ομάδα του Σικάγο επικράτησε 107-99 των Τζαζ σπάζοντας το μοναδικό αήττητο στο ΝΒΑ (5-1). Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 32 και ο Ζακ ΛαΒίν με 26 πόντους κουβάλησαν τους «ταύρους» στο σκοράρισμα, ενώ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε ο Νίκολα Βούτσεβιτς.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με +17 στην τελευταία περίοδο και παρότι η Γιούτα πλησίασε στους πέντε με 1:39 να απομένει, δεν ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 30 πόντους αλλά με μόλις 9/27 σουτ, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 17 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Μόνο ανατολικό ντέρμπι δεν ήταν ο αγώνας των Σίξερς με τους Χοκς. Η ομάδα της Φιλαδέλφεια σάρωσε τους φιναλίστ της περιφέρειας με 122-94 φτάνοντας στο 4-2. Ο Τομπάιας Χάρις είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ πρόσθεσε 19 πόντους για τους νικητές. Ο Τρέι Γιανγκ έμεινε στους 13 πόντους με 5/16 σουτ για την Ατλάντα.

Φουριόζοι οι Χιτ, σκαρφάλωσαν στο 5-1 σαρώνοντας τους Γκρίζλις στο Μέμφις με 129-103. Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 και ο Τάιλερ Χίρο με 22 πόντους έδειξαν το δρόμο, ενώ ο Τζα Μοράντ είχε 20 με 7/18 σουτ για τους γηπεδούχους.

Οι Γουόριορς έφτασαν «σβηστά» στο 103-82 επί των Θάντερ και την πέμπτη τους νίκη. Ο Στεφ Κάρι δεν χρειάστηκε πάνω από 27 λεπτά για να έχει 20 πόντους με 6/13 τρίποντα, μαζί με 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για την Οκλαχόμα ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι είχε σε 19 λεπτά 7 πόντους (2/4 σουτ), 9 ριμπάουντ και 1 τάπα.

Την πελατειακή τους σχέση με τους Τίμπεργουλβς συνέχισαν οι Νάγκετς, κερδίζοντας για δωδέκατη σερί φορά, με 93-91 στη Μινεσότα. Ο Νίκολα Γιόκιτς έπαιξε ξανά ως MVP με 26 πόντους, 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 τάπες.

Οι Γουίζαρντς συνέχισαν την ανέλπιστα εντυπωσιακή τους πορεία και νικώντας με 115-112 τους Σέλτικς σε δύο παρατάσεις έφτασαν στο 5-1. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 36 πόντους, ενώ ο Κάιλ Κούζμα πρόσθεσε 17 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Τζέιλεν Μπράουν με 34 και Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους και 15 ριμπάουντ πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την τέταρτη ήττα των Σέλτικς (2-4).

Οι Νικς έφτασαν επίσης στο 5-1 περνώντας με 123-117 από τη Νέα Ορλεάνη, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να έχει 35 πόντους με 6/8 τρίποντα.

Οι Πίστονς έκαναν σεφτέ στις νίκες επικρατώντας 110-103 των Μάτζικ με 22 πόντους του Τζέραμι Γκραντ. Το νούμερο ένα του ντραφτ, Κέιντ Κάνιγχαμ, έκανε το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ και μάλλον απογοήτευσε έχοντας 2 πόντους με 1/8 σουτ, ενώ είχε ακόμη 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη.

Το μίζερο ξεκίνημα των Πέισερς (1-6) συνεχίζεται, καθώς έχασαν στην Ιντιάνα και από τους Ράπτορς, 97-94. Ο Σκότι Μπαρνς με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ συνεχίζει να κλέβει την παράσταση ως ρούκι.

Οι Σανς, τέλος, πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε πέντε αγώνες, 101-92 επί των Καβαλίερς. Ο Ντέβιν Μπούκερ γιόρτασε τα 25α γενέθλιά του με 27 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ είχε 16 πόντους, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα.