Ασταμάτητη η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» πέρασαν και από το «Ολίμπικο», επικρατώντας 2-1 της Ρόμα και έπιασαν ξανά τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο 40άρης, αλλά… αγέραστος Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς! Ο πολύπειρος Σουηδός φορ ήταν αυτός που με τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, αφήνοντας άγαλμα τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0 των «ροσονέρι», οι οποίοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια. Ήταν το 11ο γκολ του Ζλάταν απέναντι στη Ρόμα, ούσα η αγαπημένη του αντίπαλος, το 400ο στην καριέρα του και τρίτο φετινό.
Αυτό το προβάδισμα μεγάλωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Ιμπραΐμοβιτς να χτυπάει ξανά στο 49’ αλλά εν τέλει να μη μετράει μέσω εξέτασης του VAR για οφσάιντ. Λίγο αργότερα, όμως, ο Σουηδός φορ ήταν ξανά μέσα στην επόμενη φάση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μαντσίνι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κεσί, ο οποίος σπάνια αστοχεί για να γράψει το 2-0 στο 57ο λεπτό.
Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, να αντιδράσουν και να φτιάξουν φάσεις, αλλά σε μια ανύποπτη στιγμή ο Πελεγκρίνι κέρδισε την αποβολή του Ερναντές με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66’. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο πήραν τα ηνία, έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους και… σφυροκοπούσαν, βρίσκοντας το γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελ Σαράουι, που μείωσε σε 2-1. Συνέχισαν στα εναπομείναντα τρία λεπτά να πιέζουν, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και ηττήθηκαν με 2-1 από τη Μίλαν που έβγαλε μέταλλο πρωταθλήτριας για να φτάσει στην 7η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.